Plyn: Minsk vzdoruje Moskvě

Bělorusko se nechce podřídit tlaku Ruska na prudké zvýšení cen plynu a pohrozilo zkomplikováním vývozu ruského plynu.
Minsk nedovolí ruskému monopolnímu vývozci plynu Gazprom posílat dodávky přes běloruské plynovody dál na západ, jestliže s ním neuzavře do Nového roku dohodu o dodávkách na rok 2007. Řekl to běloruský místopředseda vlády Vladimir Semaško. Na odběratele v Česku by případné zastavení provozu běloruského plynovodu nemělo mít vliv. "Dodávky plynu do Česka jdou přes Ukrajinu," řekl Martin Chalupský, mluvčí společnosti RWE Transgas, která zemní plyn do ČR dováží.
Semaško podle agentury Reuters v úterý večer po návratu z neúspěšných jednání v Moskvě uvedl, že Bělorusko a Gazprom na sobě vzájemně závisejí. "Jestliže nebudeme mít dohodu o domácích dodávkách plynu, Gazprom nebude mít tranzitní dohodu," řekl Semaško a dodal: "Myslím, že Gazprom by teď měl vyslat signál a přijet do Minsku. Řada je na nich." Neuvedl, zda je Minsk připraven ukončit veškerý tranzit ruského plynu do Polska a Německa.
Gazprom v úterý uvedl, že nové kolo jednání mezi ním a Běloruskem o cenách plynu skončilo bez výsledku. Nicméně stále doufá, že do konce roku uzavře dohodu, která zajistí Bělorusku dodávky a zaručí hladký tranzit plynu k evropským zákazníkům.

Související