O Česko byl letos mezi zahraničními investory mimořádný zájem

Odliv dividend je rekordní


Česko letos bohatlo rekordním tempem a pro první ligu českého byznysu to platilo dvojnásob.

Několika předním českým podnikatelům se podařilo úspěšně prodat své firmy do zahraničních rukou. Předtím, než svět zasáhla americká hypoteční krize, výprodej českých firem vrcholil.

Ryze "česká" po letošku už není ani Česká pojišťovna nebo Česká dopravní kancelář - Čedok. Petr Kellner spojil pojišťovnu se středoevropskými pobočkami italské Generali a přenechal Italům ve společné firmě těsnou většinu. Čedok koupili od Jiřího Šimáněho investiční bankéři z firmy Odien.

O objemu zahraničních investic vypovídají i rekordní dividendy, jež české firmy letos odvádějí svým zahraničním vlastníkům. "Objem dividend jen za prvních deset měsíců dosáhl 100 miliard korun, což je více než za celý loňský rok," říká analytik David Marek z Patria Finance. Dodává, že větší část zisku zahraničních investorů ale zůstává v Česku ve formě investic.

Tak draze jako pojišťovnu zatím žádný český byznysmen svůj podnik neprodal. Kvůli tomu Hospodářské noviny zařadily Petra Kellnera mezi pět symbolických vítězů uplynulého roku. V anketě dále vyhráli zakladatelé portálu Centrum.cz, šéf ČEZ Martin Roman, česká koruna a město Brno.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru