Zasedání GCC, ománský sultán bin Sajd v čele.Arabské ropné státy v úterý na summitu Rady pro spolupráci v Perském zálivu (GCC) podepsaly dohodu o měnové unii, ale nedohodly se na umístnění centrální banky. Neoznámily také žádné konkrétní politické kroky, které k vytvoření měnové unie povedou.

Zástupci Saudské Arábie, Kuvajtu, Kataru, Bahrajnu a Spojených arabských emirátů se shodli na tom, že by rádi viděli společnou měnu v oběhu v roce 2010. Podle generálního sekretariátu GCC uplyne od úterního jednání dalších šest měsíců, než se státy rady vůbec dohodnou na lokaci společné centrální banky.

"Když Bůh dá"

"Datum bylo určeno na rok 2010. Dočkejme času, a když Bůh dá, dohodnem se na umístění cetrální banky a na dalších detailech," řekl generální tajemník GCC Abdul Rahman Atíjá

Zástupci arabských států uvedli, že chtějí společně pracovat na stabilizaci cen ropy a také na zmírnění dopadů světové finanční krize. Summit GCC byl dvoudenní a měl se věnovat ekonomickým tématům, což zčásti zhatily zprávy doléhající na zasedání z pásma Gazy.

Přidružené informace

Každý z členů GCC musí ještě dohodu ratifikovat, aby se na Arabském poloostrově společná měna zavedla. Členské země mají rok na to, aby tak učinily, konečným datem je 12. prosinec 2009.

Arabské ropné státy se snaží o měnovou unii již od roku 2001. Jednání doprovázejí různé potíže, v roce 2006 Omán oznámil, že se nehodlá do unie zapojit, byť úterní jednání probíhala v jeho hlavním městě Maskatu.

Související