tokio-japonsko-akcie__192x128_.jpgTokijská burza zahájila rok 2009 více než dvouprocentním nárůstem a jeho hlavní index se dostal na nejvyšší úroveň za téměř dva měsíce. Investoři vstupují do letošního roku s nadějí, že bude lepší než ten loňský, který byl pro tokijskou burzu i další trhy nejhorší v novodobé historii.

Index Nikkei v pondělí vzrostl o 2,1 procenta na 9043,12 bodu a nad hranicí 9000 bodů uzavíral poprvé po dvou měsících. Za loňský rok však Nikkei ztratil 42 procent, nejvíce ve své historii.

Investoři reagovali na zmírnění averze k riziku a s podporou růstu na amerických burzách se začali pouštět do nových nákupů. Akcie Hondy a dalších automobilek rostly díky slabšímu kurzu jenu. S pomocí růstu cen ropy zpevňovaly akcie firem komoditního sektoru.

Čtěte také

Rostly i další asijské burzy a dvě až tři procenta získávaly indexy v Hongkongu a Šanghaji. Index asijsko-tichomořských trhů MSCI posílil o 1,6 procenta na dvouměsíční maximum.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru