Svůj stodvacátý zápas v dresu Německa měl sehrát proti českému týmu Jan Benda, hokejový světoběžník a také univerzál, který je schopen hrát v útoku i v obraně. Nesehrál, stop mu vystavilo zranění v předchozím utkání světového šampionátu. Jednatřicetiletý hokejista, který v posledních dvou letech hrál v ruské lize za Ak Bars Kazaň, věřil, že proti Česku mohli uhrát lepší výsledek.
"V minulosti jsme dokázali český tým párkrát potrápit. Tentokrát jsme neměli moc šanci, ale tak to u nás je. Buď sehrajeme dobrý zápas, nebo inkasujeme desítku. Deset gólů jsme sice nedostali, ale i tak jsme neměli moc šanci," přiznal po utkání smutně Benda, syn českého otce a německé matky, který během své kariéry stihl hrát v řadě světových soutěží - od NHL přes českou a finskou ligu až po Rusko.
Ještě na začátku mistrovství světa v roce 2001 v Německu se smál jen myšlence, že by mohl jít hrát do Ruska. Za pár dní podepsal kontrakt s Kazaní. "Dneska nelituji. Hraji v lize, která má podle mě po NHL nejvyšší úroveň. A za peníze, které bych jinde v Evropě nedostal," prohlásil Benda. A jeho plat? "Jde o šestimístné číslo. Čistého. A ne v rublech, ale v dolarech. I v Německu si můžete vydělat hokejem slušné peníze, ale zdaleka ne tolik jako v Rusku," přiznal Benda. Největší hvězdy si v ruské lize ročně vydělají kolem půl miliónu dolarů.
Peníze na hokej v Kazani nejsou problémem. "Prezidentem klubu je šéf jedné olejářské firmy a zároveň je premiérem Tatarstánu. Rozpočet klubu ve výši 20 až 22 miliónů dolarů je hrazen ze státních peněz," popsal způsob financování v Ak Bars Kazaň Benda. Obavy z ruské mafie jsou podle něho liché. "Určitě existuje, ale to jsou lidé, kteří se pohybují v opravdu velkém byznysu. V něm jde o mnohem větší peníze. Milión dolarů je pro ně nezajímavá částka," konstatoval rodák z belgické Reetu.
Zatímco při své první sezóně v Rusku Kazaň překvapila postupem do finále, letos bylo vyřazení hned v prvním kole play-off velkým zklamáním. Už v průběhu sezóny vystřídal trenéra Mojsejeva kouč sborné Pljuščev. Ale ani on neuspěl. "Došlo ke kuriózní situaci. Pljuščev po neúspěšné sezóně prakticky rozprášil celé mužstvo, ale pak vedení klubu vyhodilo i jeho. Nový trenér, Vladimír Vůjtek, tak bude sestavovat úplně nový tým," řekl 31letý útočník.
Zda v něm bude místo i pro něho, Benda zatím neví. "Skončila mi smlouva a mám zájem pokračovat. V posledních zápasech jsem hrál s Jirkou Hudlerem a dařilo se nám. A taky se proslýchá, že by měl přijít ještě Radek Duda. Uvidíme. Mám ale i jiné nabídky. Do Německa mohu jít kdykoliv," uvedl hokejista, který hraje už na svém sedmém mistrovství světa a třikrát startoval na olympijských hrách.