Ministři financí na svém zasedání Rady Ecofin v Bruselu schválili konvergenční plán České republiky, který je plánem na přijetí eura. Definitivně tak potvrdili, že ČR může přijmout euro v roce 2010. Upozornili také ovšem na určité nedostatky, které by měly být napraveny, aby byl plán úspěšně naplněn.

Ministři vyzývají ke zlepšení plánování rozpočtů, rychlému uskutečnění důchodové reformy a snižování rozpočtových schodků.

Podle ministra financí Bohuslava Sobotky již Česko rozpočtové deficity postupně snižuje. "Rychlejší hospodářský růst využíváme pro snižování deficitu. Povedlo se to v roce 2004 i v roce 2005 a dobrý růst ekonomiky ukazuje, že snižování schodku bude moci pokračovat i v dalších letech tak, abychom mohli zavést euro podle plánu v roce 2010," uvedl.

Určitý pokrok lze podle něj pozorovat i v rozpočtovém plánování. Přispěly k tomu nová rozpočtová pravidla, schválená v roce 2004. "Tato pravidla však fungují teprve krátce a jejich efektivita bude průběžně vyhodnocována. Nyní probíhající analýzy nám pomohou ukázat, jak rozpočtové plánování dále zlepšit. Jde o jednu z priorit ministerstva financí v letošním roce," dodal.

I v otázce zavedení penzijní reformy Sobotka s Ecofinem souhlasí. Tato reforma by podle něj odvrátí důsledek nebezpečně rychlého stárnutí populace v ČR. "Pevně věřím, že penzijní reforma bude jednou z prvních priorit nové vlády, která nutně naváže na analytické práce posledního roku a využije stabilizace penzijního systému, kterou provedla naše vláda," sdělil.

Konvergenční program již dříve posvětila Evropská komise, která upozornila na podobné problémy jako Ecofin.

Ze zemí střední Evropy je na nejlepší cestě k přijetí eura Slovensko, které by mělo jednotnou evropskou měnu přijmout o rok dříve než Česká republika. Ze zemí střední Evropy má naopak velké problémy Maďarsko, jehož plán evropští činitelé vůbec poprvé v historii odmítli a místní vládu vyzvali k předložení nového.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru