prace-krize-leseni-delnik__192x128_.jpgCelkem šest procent tuzemských zaměstnavatelů hlásí, že v prvním čtvrtletí příštího roku sníží počet pracovních míst. Před třemi měsíci plánovalo propouštění jen jedno procento firem. Příjem dalších pracovníků předpokládají dvě procenta firem, 91 procent jich neplánuje změny v počtu zaměstnanců.

Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků české a celosvětové studie Manpower Index Trhu Práce, kterou společnost uskutečnila také mezi 751 tuzemskými podniky počátkem listopadu.

Čistý Index trhu práce, který vznikne tak, že od procenta zaměstnavatelů, kteří předpokládají nárůst pracovních sil, se odečte procento zaměstnavatelů očekávajících propouštění, je tedy pro leden až březen minus čtyři. To znamená proti předchozímu čtvrtletí snížení o pět procentních bodů.

Více o dopadech krize na Česko

"I přes celkově záporné číslo čistého indexu trhu práce stále vidíme, že 91 procent zaměstnavatelů neplánuje žádné změny v počtu pracovních míst v dalších třech měsících. Manpower stále eviduje vysokou poptávku po pracovnících s technickým vzděláním, a to především v technologických a servisních centrech," řekla novinářům generální ředitelka Manpower ČR Jaroslava Rezlerová. Přestože dochází k jistému zpomalení na trhu práce, zaměstnavatelé podle ní stále hledají kvalifikované zaměstnance.

Stagnace v Čechách, pesimismus na Moravě

V nadcházejícím čtvrtletí zaměstnavatelé v Praze očekávají, že se pracovní trh příliš nezmění, a hlásí čistý Index trhu práce minus dvě procenta. Také v Čechách zaměstnavatelé s indexem minus tři procenta nepředpokládají velké změny. Nejpesimističtější jsou zaměstnavatelé na Moravě, kteří vykázali index minus čtyři procenta.

Česká ekonomika churaví

Negativní výhled v náborových aktivitách měli zaměstnavatelé v sedmi z deseti odvětví. Nejoptimističtější jsou plány v odvětví dopravy, skladování a logistika (plus tři procenta) a zpracovatelském průmysly (plus jedno procento).

Naopak zaměstnavatelé v oboru ubytování a stravování ohlásili nejnižší náborové plány ze všech odvětví a jejich index na úrovni minus 13 procent byl o 14 procentních bodů nižší než v letošním čtvrtém čtvrtletí.

Zbytek světa to také vidí černě

Index trhu práce v ČR
(Zdroj: Manpower)

období

nárůst
(v %)

pokles
 (v %)

beze změny
 (v %)

neví
 (v %)

čistý index trhu práce

2. čtvrtletí 2008 10 3 86 1 7
3. čtvrtletí 2008 6 3 89 2 3
4. čtvrtletí 2008 2 1 96 1 1
1. čtvrtletí 2009  2 6 91 1 -4
V globálním výzkumu jsou vyhlídky náborových aktivit v mezičtvrtletním srovnání celkem pozitivní, přestože většina zaměstnavatelů hlásí stagnaci. Jen ve třech zemích firmy očekávají zlepšení oproti letošnímu čtvrtému čtvrtletí.

Zaměstnavatelé v Austrálii, Číně, Indii, Jihoafrické republice, Kanadě, Kolumbii, Kostarice, Peru, Polsku, Rumunsku a Spojených státech očekávají příznivý vývoj v prvním čtvrtletí roku 2009.

Slabší vyhlídky hlásí zaměstnavatelé v Irsku, Itálii, Singapuru a Španělsku.

 


Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru