Wikipedia_192_128.jpgČeská větev "otevřené" internetové encyklopedie www.wikipedia.cz překročila v letošním roce hranici 80.000 článků.Zařadila se tak na 21. místo mezi 253 jazykovými mutacemi. První je s téměř 2,150.000 články Wikipedia v anglickém jazyce, které se zatím jako jediné podařilo přejít hranici milionu článků.

Do Wikipedie může přispívat každý uživatel internetu. I když takzvaní wikipedisté - lidé, kteří do encyklopedie přispívají - nedostávají za svou práci zaplaceno, shodují se, že jim opravování i psaní vlastních článků přináší pocit uspokojení. "Pro běžného uživatele je autor hesla prakticky neviditelný. Na druhé straně je příjemné vědět, že pokud lidé vyťukají do Googlu například jméno 'Henri de Toulouse-Lautrec', tak někde na prvním místě bude váš článek," sdělil ČTK jeden z wikipedistů Martin Šanda.

Práce na Wikipedii nutí také uživatele rozšiřovat si znalosti. "Napsat heslo o někom nebo o něčem vyžaduje přípravu. Já se díky psaní hesla 'Jan van Goyen' připravil na zkoušku z barokního umění," řekl Šanda.

Neobejde se bez pravidel

Přestože je Wikipedia otevřena každému, neobejde se bez pravidel. Ty si stanovuje každá komunita, svázaná s jedním jazykem, sama. Na dodržování pravidel a kontrolu změn v článcích dohlížejí takzvaní správci. Těch je momentálně na české Wikipedii dvacet. Na rozdíl od běžných uživatelů mají oprávnění k mazání článků. Dva z českých správců mají ještě statut byrokrata, který je opravňuje především ke schválení nových správců.

Prostředí na Wikipedii označují její uživatelé za demokratické. O přijetí nových článků, již existujících úpravách i o udělení správcovství rozhodují wikipedisté v hlasování. Jednotlivým tématům se věnují rovněž v diskusích.

Wikipedie jako komunismus

"Pochopitelně to není dokonalé. Wikipedie má spoustu nedostatků a je potřeba k ní přistupovat s jistou ostražitostí," sdělil ČTK jeden z českých byrokratů Petr Kadlec. Někteří uživatelé vstupují vzájemně do sporů o jednotlivé články, jiní z Wikipedie raději odcházejí. " Mechanismy Wikipedie ve skutečnosti vedou ke vzniku stále uzavřenější a paranoidnější kliky, které záleží víc na jejím sociálním statutu než na kvalitě obsahu," uvádí bývalý wikipedista Jan Vaněk. Podle něj připomíná zřízení Wikipedie komunismus. "(Wikipedie) krachuje vlastně na tomtéž, co komunismus - zneužívání moci, byrokratické neefektivitě a trestání individuální aktivity," řekl Vaněk ke svému postoji ČTK.

"Pořád máme uživatele, kteří se rozhodnou po nějakých neshodách z Wikipedie odejít, pořád máme hádky a debaty, ale už to není to první, co člověk v diskusích na Wikipedii najde," řekl Kadlec a dodal, že "(Vaněk) odešel kvůli sporům o obsah několika článků a proto, že nezískal zastání u dalších uživatelů." Editování Wikipedie je podle Kadlece často stresující, a pokud některý wikipedista vnímá prohrané spory jako křivdu, po nějakém čase odejde.

Demokracie funguje, věrohnodnost ne

Demokracie na Wikipedii podle Kadlece funguje. Za větší problém vidí spíše nedostatek věrohodnosti článků, ke které přispívají nejen lidé s nedostatkem informací, ale i vandalové, kteří obsah schválně zkreslují.

"Při tvorbě normální encyklopedie opravňuje jednotlivé autory k tvorbě jejich erudice. Jsou odborníky a za to, co napíšou, si ručí. Na Wikipedii nikoli," říká si Šanda. Podle něj se však úroveň české Wikipedie zvyšuje: "Za nějakých deset dvacet let z ní bude velmi použitelná encyklopedie."

Podle některých wikipedistů může do té doby sloužit, především díky rozsáhlému systému odkazů, jako vodítko k dalším zdrojům informací.

Podle webu Wikipedia.cz se prvním správcem české Wikipedie stal v roce 2002 Miroslav Malovec. Nápad vytvořit otevřenou encyklopedii, do které by na internetu mohl přispívat každý, vznikl 15. ledna 2001 v Americe. Podnikatel Jimmy Wales a filozof a informatik Larry Sanger ji vytvořili jako doplňkový projekt k dnes již neexistující encyklopedii Nupedia, kam mohli přispívat jen odborníci.

Související