Václav Havel, debata v PolskuKomunistická strana zaznamenala v krajských volbách velký nárůst popularity a v několika krajích bude dokonce tvořit koalici s vítěznou ČSSD. Znepokojení nad tím vyjádřil polistopadový prezident Václav Havel.

"Nemám z toho dobrý pocit. Nevím, jak to dopadne. Vše ještě může dopadnout dobře," vyjádřil bývalý prezident své rozpaky v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny.

Havel zároveň odmítl názor, že komunistům napomohl tím, že nepřímo podpořil Jiřího Paroubka, když se objevil v novinách po jeho boku, který vždy avizoval možnou spolupráci s "levicí".

Exprezident také v rozhovoru zdůraznil, že necítí odpovědnost za to, že po roce 1989 nebyla zakázána tehdejší Komunistická strana Československa.

"Já nebyl žádný diktátor či samovládce. Připadá mi lehce absurdní, jsem-li já činěn odpovědným za to, zda byla, či nebyla nějaká strana zakázaná," prohlásil.

Nepřehlédněte

"Tehdy prostě zvítězil názor, že té straně je třeba dát šanci změnit se. U jiných komunistických stran to vyšlo. U naší moc ne," dodal.

"Stesk po minulosti"

Podle rozhovoru se Havlovi zdá, že se části obyvatel zastesklo po "dřívějším pevném východním objetí".

V souvislosti s comebackem komunistů Havel zároveň uvedl, že ho občas přemáhá pocit, zda "všechno nedělal zbytečně".

Bývalý prezident také nechápe rozruch některých Čechů nad americkým radarem v Brdech.

"Američané nám tolikrát všelijak výrazně pomohli a jednou chtějí, abychom trošku pomohli my jim...a najednou my děláme ofuky. Když se to smí," prohlásil Havel v rozhovoru.

Pro Havla je těžko pochopitelné, že chce někdo dělat referendum proti "obranné západní kouli v Brdech".

Související