Kosovo, domov největší mafie v Evropě

Je to jedna z největších základen organizovaného zločinu v Evropě. V posledních letech tam vznikl největší světový drogový kartel. Řeč je o Kosovu, srbské provincii, která je více než šest let pod správou OSN. V pondělí tam vyslanec OSN Martti Ahtisaari zahájí rozhovory o případné nezávislosti této provincie, avšak organizovaný zločin na pořadu jednání nebude. To téma je totiž tabu.
Odborníci ale varují, že v Evropě v tichosti vzniká narkostát. Představitelé Evropské unie, Spojených států i OSN chodí kolem problému po špičkách, protože existují svazky mezi vůdci někdejších povstalců z Kosovské národněosvobozenecké armády (UCK) a dnešními vedoucími politiky kosovských Albánců na jedné straně a organizovaným zločinem na straně druhé. Rázný postup proti ochráncům drogových mafií by ohrozil stabilitu.
Nedávno na to poukázal v článku pro švýcarský týdeník Weltwoche renomovaný německý expert na organizovaný zločin Jürgen Roth. Odvolává se přitom na tajné zprávy Německé zpravodajské služby (BND), OSN a mezinárodních jednotek KFOR.
Problém se týká i Česka. Nejen proto, že v Kosovu má v KFOR vojáky a ve správě OSN policisty. "Česko je pro mafie kosovských Albánců zhruba od roku 1993 především pro svou strategicky výhodnou geografickou polohu jedno z nejdůležitějších center pro skladování a rozdělování drog," říká tajná zpráva BND z roku 2003, jejíž část mají HN k dispozici.

Podezřelé špičky

Vliv drogových mafií v Kosovu sahá vysoko. K jejich spojencům patří podle informací, které cituje Roth, předseda Demokratické strany Kosova Hashim Thaci, který bude i členem delegace kosovských Albánců na připravovaných rozhovorech o budoucím statutu Kosova. Šestatřicetiletý Thaci údajně řídí významnou část zločineckých aktivit v Kosovu. "V roce 2001 udržoval přímé styky s mafií v Česku a v Albánii," tvrdí BND.
Jaká je ale spolehlivost takových informací? Roth, který napsal mnoho knih o organizovaném zločinu a pracuje mimo jiné pro německou veřejnoprávní televizi ARD, si je uvedeným tvrzením jist.
"Pravdou je, že zprávy zpravodajských služeb je třeba zásadně hodnotit s krajní opatrností. V tomto případě se ale poznatky BND kryjí s poznatky evropských policejních útvarů, které v Kosovu pracují, i s poznatky KFOR," řekl HN. "Proto nemám výjimečně žádné pochybnosti, zda tyto informace skutečně odrážejí politickou a kriminální realitu v Kosovu. Jsem přesvědčen, že je ještě katastrofálnější, než je popsána ve zprávě BND," dodal.
Thaciho mluvčí Vlora Citakuová, na kterou se HN obrátily se žádostí o vyjádření, na obvinění nereagovala.

Recept, jak pěstovat mafii

Další klíčovou osobou na pomezí politiky a zločinu je údajně sedmatřicetiletý kosovský expremiér Ramush Haradinaj.
"V oblasti Decani usazená struktura kolem Haradinaje se zabývá celým spektrem kriminálních, politických i vojenských aktivit, jež značně ovlivňují celé Kosovo," píše BND. Haradinaj to odmítá.
"Jsou to spekulativní nesmysly. Role pana Haradinaje při zajišťování právního státu a míru v Kosovu je široce uznávaná," řekl HN Haradinajův hlavní politický poradce Arben Qirezi. Mezinárodní společenství podle odborníků v boji proti organizovanému zločinu v Kosovu dosud selhává. Na vině je i špatná ekonomická situace, za níž organizovaný zločin nachází příznivé podhoubí.
Podle světové banky nezaměstnanost dosahuje 60 procent, což je nejvíce v Evropě. Polovina obyvatelstva žije z méně než 1,5 eura na den. Připočtěte k tomu váhavost a nedostatečnou politickou podporu mezinárodního společenství pro razantní zásahy proti mafiím. A recept na vytvoření vedoucí zločinecké síly Evropy je hotový.