V Česku loni proti roku 2005 vzrostl počet odposlechů. Policisté loni nasadili více než 7500 odposlechů. O rok dříve to přitom bylo asi 7300. Celkem loni policisté odposlouchávali 4386 osob. Ministr vnitra Ivan Langer to dnes oznámil na tiskové konferenci, na které představil resortní analýzu odposlechů za minulý rok.

Langer chce vyhodnocení každý rok

langer_mobil_snemovna_192x128.jpgPodle Langra se však policie bez odposlechů při své práci nemůže obejít. "Odposlechy musí být nadále nedílnou součástí policie," řekl novinářům. Podle něj však pro jejich použití musí fungovat pevně stanovené zákonné mantinely. Langer doplnil, že ministerstvo chce analýzu týkající se odposlechů předkládat pravidelně každý rok. Ministr si myslí, že odposlechy by měly být přísně kontrolovány.

Problémy kolem odposlouchávání se staly celospolečenským tématem hlavně v době, kdy do médií unikly například záznamy telefonických rozhovorů konkurzní mafie, úplatných fotbalových rozhodčí nebo rozhovory předsedy ODS Mirka Topolánka s jeho poradcem Markem Dalíkem.

Langer ještě jako opoziční politik dlouhodobě kritizoval nadměrné používání odposlechů. Do roku 2005 počet odposlechů jenom stoupal. V roce 2004 bylo například nasazeno asi 10.000 odposlechů. V roce 2005 tak počet odposlechů poprvé klesl.

Vláda nedávno schválila novelu trestního řádu, která upravuje pravidla pro použití odposlechů. Lidé se budou moci v budoucnu možná dozvědět, že je odposlouchávala policie. V případě, že by postup policie považovali za neoprávněný, budou moci žádat odškodné. Normu teď musí posoudit ještě poslanci a senátoři.

Za únik Kubiceho zprávy padly první tresty

Kvůli odposlechům použitým v souvislosti s vyšetřováním úniku takzvané Kubiceho zprávy už z Inspekce ministra vnitra odešli dva lidé a další dva dostali kázeňský trest. Podle ministra Langera tito lidé při žádosti o povolení odposlechů mylně informovali státního zástupce. "Pod jinými jmény přiřadili telefonická čísla jiných osob, ač věděli, že patří jiným osobám," uvedl.

O tom, proč to udělali, spekulovat nechtěl. "Já chci jedno jediné - až to všechno skončí, tak to všechno otevřít a zveřejnit," dodal.

Související