Extremiste_Litvinov__192x128_.jpgUž celkem šest oznámení o konání shromáždění či pochodu přijali od pátečního odpoledne úředníci litvínovské radnice. Židovská liberální unie a Romské křesťanské sdružení si rezervovaly centrální náměstí, přístupové ulice do místního sídliště Janov i samotné sídliště až do konce května.

Jeden z obyvatel města ohlásil konání pochodu z janovského sídliště do centra města na 27. listopad, Dělnická strana (DS) svolala shromáždění na 13. prosinec. Informovala o tom v pondělí tajemnice městského úřadu Alexandra Sixtová.

Čtěte více:

Pochod za podporu nacionálního socialismu, Národního odporu a Dělnické strany ohlásil obyvatel Prahy z náměstí Míru do janovského sídliště v různých dnech od 29. listopadu do 18. ledna. "Poslední oznámení soukromé osoby je také rozloženo postupně do delšího období a týká se pochodu do Janova," dodala Sixtová. 

Oznámení Židovské liberální unie a Romského křesťanského sdružení jsou zaměřena proti rasismu a jejich cílem je nejspíš zabránit shromáždění a pochodu do Janova pravicovým radikálům. Místopředseda krajně pravicové DS Petr Kotáb však už dříve informoval, že akce proti "policejní brutalitě a za řešení problémů s nepřizpůsobivými obyvateli" se budou opakovat.

Pochod ohlášený na 27. listopadu bude podle Kotába protestem nespokojených obyvatel litvínovského sídliště Janov. Cílem je aula střední školy Schola Humanitas, kde od 14:00 budou jednat zastupitelé.

Vedení radnice už při posledním ostrém střetu extremistů s policií 17. listopadu letošního roku tvrdilo, že pochod radikálů nebylo možné zakázat. Pochod lze podle radnice zrušit jedině v případě, že už si dané místo na stejný čas zamluvil pro shromáždění někdo jiný.

Přečtěte si on-line rozhovor s odborníkem na pravicový extremismus:

Tak se stalo i s ohlášeným pochodem Romů z janovského sídliště na 17. listopadu. Ti chtěli svou akcí protestovat proti pochodu radikálů. Litvínovská radnice ale tehdy akci Romů zakázala, protože dříve svůj pochod nahlásili na tento den extremisté.

Pokud tedy nyní budou litvínovští Romové blokovat centrum města i přístupové ulice do sídliště Janov na dalších sedm měsíců, extremistům by neměl být pochod v těchto místech povolen.

První oznámení od Židovské liberální unie převzala radnice v pátek odpoledne. Další tři doručili oznamovatelé v pondělí ráno.

"Nyní všechna oznámení vyhodnotíme, máme na to třídenní lhůtu Pokud vyhoví znění zákonu o shromažďování, bude rozhodovat datum a čas ohlášení. Zákon ale neřeší to, na jak dlouho lze veřejné prostranství obsadit. S účelovostí oznámení zjevně zákonodárci nepočítali, asi to vyvolá nějakou diskusi. Když ale zákon něco neřeší, tak to zároveň nezakazuje," uvedla Sixtová.

Předseda DS Tomáš Vandas zatím neví, jak bude reagovat v případě, kdy radnice jejich shromáždění z důvodu souběhu dalších akcí nepovolí. "Počkáme na rozhodnutí radnice a potom uvidíme, jak se rozhodneme. Nelze tedy nyní přejímat, zda bychom přijeli do Litvínova v původně oznámeném termínu," řekl. 

Fotogalerie z pondělních bojů radikálů s policisty v Litvínově

Kromě 17. listopadu pochodovali radikálové letos do janovské sídliště už 4. a 18. října. Poslední akce v Den boje za svobodu a demokracii však vyústila v ostrý střet extremistů s policií, který si vyžádal 16 zraněných. Jedenáct lidí policisté obvinili z výtržnictví, jednu ženu z výtržnictví a trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob.

Židovská liberální unie nepoužila taktiku oznámení vlastní akce v místech, kde hrozilo shromáždění pravicových radikálů, poprvé. Už loni 10. listopadu v den výročí Křišťálové noci unie neumožnila extremistům projít bývalou židovskou čtvrtí v PRaze, když zabrala stejnou trasu. Pražský magistrát pak ohlášení pochodu, které podali extremisté, označil za neplatné. 

Cílem ohlášených mítinků Židovské liberální unie v Litvínově je podle jejího předsedy Frantšika Fendrycha umožnit, aby se zákonnou cestou podařilo zabránit rasistickým projevům obou stran, tedy pravicových radikálů i Romů. 

"Situace v Janově se vyhrotila, doléhá i na část Romů, jejichž projevy jsou také rasistické. Nechceme ale, aby řešení spočívalo v napadání Romů extremisty s tichou podporou místních lidí, kteří se necítí ve svých domovech bezpečně. Je to věc úřadů a vlády, například v úpravě legislativ y v oblasti bytové politiky či shromažďovacího zákona," vyjmenoval.