Lázně protestují proti Rathovi. Bez úspěchu

Miroslav Petr
Až 1,5 miliardy korun hodlá stát ušetřit na výdajích, které zdravotní pojišťovny platí za lázeňskou péči. Dosud přitom do českých lázní mířilo na "křížkové" pacienty 3,2 miliardy korun ročně.
Takové změny ve vyhláškách připravuje pro ministra Davida Ratha Vědecká rada České lékařské komory, která má úspory v pojištění na starosti.
Zástupci lázní varují, že by to mohlo vést k výraznému propouštění zaměstnanců a omezení lázeňské péče pro pacienty.
Podle Svazu léčebných lázní by vyhláška v řadě případů zásadně omezila dosavadní seznam chorob léčených v lázních a dobu hrazeného lázeňského pobytu.

Až o polovinu méně peněz

Představitelé svazu se včera při jednání na Ministerstvu zdravotnictví o svých argumentech snažili přesvědčit tvůrce vyhlášky. Zatím neúspěšně.
"Pokud by byly plánované škrty v úhradách od pojišťoven v řádu desítek procent, mělo by to pro řadu lázní likvidační charakter. Těžko očekávat od pacientů, že by si dosud hrazené pobyty byli schopni platit sami," varovala Hana Heyduková, šéfka svazu a ředitelka největších tuzemských lázní - Františkových Lázní. Jednání s ministerstvem a lékařskou komorou budou podle ní pokračovat.

Bez škrtů to nepůjde

Podle Evy Klimovičové, která se v rámci vědecké rady na přípravě nového seznamu podílí, nemusí lázně přijít přímo o polovinu peněz. Výrazně šetřit ale skutečně budou muset.
"Nedostali jsme přímo zadání, abychom sundali lázním 1,5 miliardy, ale podívali se na potřebnost hrazených lázeňských pobytů z čistě medicínského hlediska," tvrdí Klimovičová.
V odůvodněných případech, například různých pooperačních stavech nebo u potřebného léčení dětí, nepůjde podle ní o zásadní škrty. "Ale v některých případech budou muset vzít lidé úhradu lázní na svá bedra," přiznává.
Přestože počet pacientů, kterým pojišťovny hradí celou lázeňskou péči, v Česku rok od roku klesá, jsou lázně na tyto příjmy stále odkázané. Jen někde totiž tvoří samoplátci většinu.
"Je pravda, že někdy se pobyt platí i lidem, u kterých nejde o nezbytnou léčbu. To ale musí řešit důslednější práce posudkových lékařů pojišťoven, ne plošné škrty," tvrdí ředitel lázní v Jáchymově Eduard Bláha.

Související