Sociální demokraté jsou podle svého předsedy Jiřího Paroubka připraveni sledovat majetkové poměry poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky nejen v nejbližší době, ale třeba i za pět, deset let. Oba zákonodárci zvolení za ČSSD se rozhodli tolerovat koaliční vládu Mirka Topolánka (ODS). Sociální demokraté si přitom myslí, že to nebylo jen za příslib programových ústupků.


Paroubek pokračoval v kritice obou poslanců. O Melčákovi už dříve řekl, že je "přepracovaný", dnes doplnil, že by tato diagnóza mohla znít i jinak. Novinářům sděloval, že se prý Melčák bojí, že je zaměřován přes mobil, proto se o víkendech schovává po sklepech, kde není dostupný. Pohanka se údajně bojí, že jej sněmovna vydá k trestnímu stíhání. O jakou kauzu jde, Paroubek neřekl.


Paroubek dodal, že nikdo nemůže čekat, že existují přímé důkazy o korupci. Indicie o podezřelém chování jsou ale podle něj zřejmé - považuje za divné, že ještě nedávno poslanci tvrdili, že vládu nemohou podpořit, aby krátce nato změnili své přesvědčení a rozhodli se umožnit vládě získat při pátečním hlasování důvěru.


Pokud bude všech sto koaličních poslanců hlasovat jednotně pro Topolánkův tým, získá země po více než sedmi měsících vládu opřenou o důvěru sněmovny. Předsedou sněmovny zůstává sociální demokrat Miloslav Vlček. Zatím ale není jasné, zda a jak dlouho v čele dolní komory zůstane a jestli se ho ČSSD později nepokusí nahradit Paroubkem. Předseda nejsilnější opoziční strany opakoval, že tuto otázku teď neřeší. "Jestli tato možnost bude, tak o ni budeme usilovat, pokud tato možnost nebude, tak o ni nebudeme usilovat, to je zřejmé," prohlásil.


ODS přitom tvrdí, že není automatickým právem opozice obsadit tuto významnou funkci. Paroubek uvedl, že právo ČSSD na funkci šéfa sněmovny nebyl jen nepsaným pravidlem, ale ze strany ODS dokonce příslibem. "V této zemi jsme si ale zvykli na to, že slušné mravy v politice a přísliby plní jen sociální demokracie," soudí. V minulém volebním období ovšem sociální demokraté obsadili jak funkci premiéra, tak předsedy Poslanecké sněmovny.

Související