Atraktivita. Tak lze vyjádřit přístup zahraničních investorů k České republice, která se v regionu střední a východní Evropy drží na špici. Jen za loňský rok do země přiteklo přes 9,8 miliardy dolarů přímých investic. Tedy více než do Maďarska, Polska nebo Slovinska. Tradičně nejsilnějšími investory jsou Německo a Nizozemsko. Peníze ze severských zemí představují pouhá dvě procenta. Ovšem jejich potenciál je daleko větší.
"Severské země mají ohromný potenciál sehrát v budoucnosti výraznější roli zejména díky informačním a mobilním technologiím, ekologickým řešením a užívání alternativních energetických zdrojů," hodnotí význam těchto investic Martin Jahn, šéf vládní agentury CzechInvest.
"Příliv přímých investic Švédska do České republiky dosáhl od roku 1993 do 1. pololetí letošního roku celkem 494 miliónů amerických dolarů," uvádí Česká národní banka. Z toho za šest měsíců roku 2003 přišlo do Česka 10,9 miliónu dolarů. Švédové investovali 310,5 miliónu CZK.
Nejvýznamnější švédskou investicí byla přitom v roce 2000 koupě IPS firmou Skanska v hodnotě 86 miliónů USD. Samotný CzechInvest pomohl realizovat vstup na český trh firmámSandvik, AssiDomän a PLM. Kromě toho se agentura angažovala v projektech švédských firem SCA a Mölnlycke.
Švédské investice, jak na to upozorňuje švédská strana, jsou však pravděpodobně vyšší. Peněžní transfery totiž mnohdy neprobíhají přes mateřské společnosti ve Švédsku, nýbrž prostřednictvím poboček zejména v Nizozemsku, Německu nebo Švýcarsku. To metodika ČNB nepovažuje za švédskou investici.
Změní ale příliv investic vstup země do unie? Zástupci CzechInvestu tvrdí, že situace by se v zásadě němela změnit. Český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže již nyní postupuje v souladu s evropskými pravidly pro oblast veřejné podpory. Ani připravovaná euronovela zákona o investičních pobídkách nemá přinéstvěcné, nýbrž technické změny, týkající se především schvalovacího mechanismu udělování pobídek.

Swerige - 34 - Jak pronikat na obsazené trhy.jpg ()