Česká měna během dopoledne oslabovala a krátce se dostala až na 30,27 Kč za euro, pak začal kurz posilovat. Nakonec obchodování uzavřel na 30,20 Kč/EUR. Vliv politické situace na oslabení koruny je však podle analytiků minimálně diskutabilní. K dolaru koruna klesla během dne na 23,37 Kč/USD.

Ačkoli z poslanecké sněmovny přicházely špatné zprávy v podobě pátečního hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, koruna na vývoj politické scény téměř vůbec nereagovala. Kurz byl podle analytika Volksbank Vladimíra Pikory ovlivňován především kurzem dolaru a vývojem na okolních trzích. Za klidným vývojem kurzu stojí podle Pikory fakt, že většina spekulantů již korunu prodala.

"Na to, že pád vlády je možná na spadnutí, je vývoj kurzu neobyčejně klidný," uvedla analytička Next Finance Markéta Šichtařová. "A předpokládáme, že ani případné vyslovení nedůvěry vládě by mnoho vzruchu na devizový trh nepřineslo," podotkla. V okamžité reakci by podle ní koruna mohla oslabit o 20 či 30 haléřů, poté by se opět rychle vrátila na výchozí úroveň.

Tendenci k oslabování vykazují i okolní měny. Ty doplácejí na oživení amerického dolaru, který začíná slibovat atraktivnější úrokový diferenciál. Z korunové strany podobný krok nehrozí. Naopak již ve čtvrtek mohou být domácí úrokové sazby sníženy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru