Návrat investorů do regionu přebil českou vládní krizi i polské snížení sazeb. V průběhu dne se kurz koruny posunul až přes hranici 30,00 Kč za euro. Závěrečný kurz činí 29,98 Kč/EUR. Také proti dolaru koruna výrazně posílila a zavírala na 23,12 Kč/USD oproti včerejšímu kurzu na 23,37 korun za dolar.

Posílení koruny není reakcí na domácí události, ale následuje zpevňování měn v regionu a pokles kurzu dolaru, řekl ČTK dealer České spořitelny Viktor Mikulecký.
Na vývoj politické situace by koruna neměla výrazněji reagovat. "Nedá se čekat, že by vystoupení lidovců z vládní koalice výrazně oslabilo korunu, trh s tím již počítá," upozornil dealer. Větší dopad by mělo páteční vyslovení nedůvěry vládě, ale ani v tomto případě nečeká Mikulecký panické výprodeje korun. "Koruna nyní více reaguje na globální faktory," podotkl.

Analytik Volksbank Vladimír Pikora uvedl, že pokles dolaru způsobili někteří hráči, kteří si vybírali své zisky. "Některým spekulantům se zdá dolar
již příliš silný," řekl analytik, "proto část volných prostředků směřují i do střední Evropy," dodal.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru