Po ranním posilování česká měna odpoledne oslabila k hladině 30,00 Kč za euro, kde po 17:00 obchodování končila. Dopoledne podpořil korunu vývoj na okolních trzích a štědrá nabídka za Telecom a kurz si připsal 15 haléřů. Rozhodnutí centrální banky o snížení úrokových sazeb však obrátilo vývoj.
K dolaru se koruna před závěrem vrátila na úvodní kurz 23,15 Kč/USD.

" Pokud nebude vývoj na okolních trzích proti, neměla by koruna v nejbližších obchodních dnech nijak výrazně posilovat," uvedl analytik KB Jan Vejmělek.
Korunové sazby se tak opět vrátily na eurovou úroveň, úrokový rozdíl zanikl. Analytici i trh se snížením sazeb počítali.

Ministerstvo financí dnes potvrdilo, že platba za Český Telecom bude v eurech a půjde přes ČNB. "Devizový trh by tím tedy bezprostředně dotčen být neměl. Naopak hrozí výplata mimořádné dividendy, což by naopak znamenalo oslabení koruny," dodal analytik.

Vývoj na politické scéně devizový trh ignoruje, proto ekonomové nepředpokládají, že by tomu mělo být v pátek při hlasování o důvěře vládě jinak. Jediné riziko podle Vejmělka spočívá v případných komplikacích při vládním schvalování privatizace Telecomu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru