AKTUALIZOVÁNO


Plán vládních útrat na příští rok je velmi nedisciplinovaný a řada návrhů jde proti zdravému rozumu. Na tiskové konferenci to dnes řekl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Růst povinných výdajů státu by podle něj mohl ohrozit plán přijetí eura v roce 2010. Premiér Jiří Paroubek i ministr financí Bohuslav Sobotka se proti tomu ohradili.


"Nemůžeme neregistrovat buď schválení nebo návrhy na zvyšování mandatorních výdajů. Vidíme to jako velmi nedisciplinované," řekl Tůma. "Řada těch návrhů jde podle našeho názoru proti zdravému rozumu. Pokud by všechny tyto návrhy měly být schváleny, tak to prakticky neguje plánované přijetí eura v roce 2010, nebo by to mohlo minimálně ohrozit," dodal.


Růst ekonomiky je potřeba využít
České ekonomice se podle Tůmy nyní daří. Vláda se však prý chová, jako by tento příznivý stav měl vydržet "na věčné časy", a politici tak mohli příští rok něco rozdat. Dobrý vývoj hospodářství je podle Tůmy potřeba využít ke stabilizaci veřejných financí. Vládní plány však údajně míří opačnou cestou.


Centrální banka podle Tůmy nechce hovořit o konkrétních návrzích, které jsou ve vládě nebo v parlamentu. Nemůže také odhadnout, které z návrhů nakonec projdou. "Ale objevuje se to na stole jako relevantní návrhy," dodal Tůma.


Premiér Paroubek však tvrdí, že se daří snižovat deficity veřejných financí ještě rychleji, než se ČR zavázala Evropské unii. S názorem Tůmy nesouhlasí ani ministr financí, který jej pokládá za zavádějící. "Domnívám se, že tyto výroky jsou zcela v rozporu s realitou a vynikajícími výsledky hospodaření veřejných rozpočtů, které očekáváme v letošním roce," řekl Sobotka.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru