Skupina Public Enemy, jejichž hudbu New York Times v roce 1999 zařadily na seznam 25 nejdůležitějších počinů 20. století, vystoupí 31. října v pražském klubu SaSaZu. Vstupenky v ceně 550 korun včetně poplatku jsou k dostání v síti Ticketpro.

"Tuzemské publikum bude mít příležitost po několika letech vidět formaci, která se od svého založení v roce 1982 stala jednou z nejvlivnějších a nejkontroverznějších hip hopových kapel historie s miliony fanoušků po celém světě," uvedl Jiří Sedlák z pořádající agentury Charm Music.

Na 56 turné odehráli Public Enemy více než 1300 koncertů v 45 zemích. Jejich producentský tým The Bomb Squad vytvořil novátorský zvuk složený z neidentifikovatelných samplů, chaotického hluku, ostrých, překvapivých střihů, pronikavých sirén, funkových melodií a neustávajících beatů. Tomu vévodí hlas rappera Chucka D a nezaměnitelná vizáž jeho společníka Flavora Flava s komickými brýlemi a obrovskými hodinami na krku.

Politickým aktivismem a kritikou sociálních problémů, především v afroamerické komunitě USA, se stali pro mnoho mladých lidí symbolem sebeuvědomění. V roce 2005 Kongresová knihovna uvedla album Fear of a Black Planet na seznamu 50 desek, které stojí za to uchovat pro budoucí generace.

Chuck D (vlastním jménem Carlton Ridenhour) založil Public Enemy v roce 1982. První album Yo! Bum Rush the Show vydali v roce 1987 bez velkého zájmu mainstreamových médií. Hned to druhé It Takes a Nation of Millions to Hold Us Back se o rok později setkalo s obrovským ohlasem kritiků, kteří ho označili za symbol toho, že hip hop se stal hybnou silou sociálních změn. Zároveň se díky němu stali Public Enemy celebritami amerického veřejného života.

Public Enemy - Fight the Power (text pokračuje pod videem)

Zatím poslední album s názvem How You Sell Soul To A Soulless People Who Sold Their Soul? Public Enemy natočili před třemi lety.

Chuck D je také průkopníkem internetu v oblasti hudby. V roce 2001 založil vydavatelství, které vydávalo singly pouze v mp3 formátu.

Související