Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) se pokusí zrušit nefunkční Státní fond kultury, do třech týdnů o tom chce jednat s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

Zrušení fondu by bylo součástí komplexního řešení, zachován by měl zůstat Fond pro rozvoj kinematografie. Besser to dnes řekl poslancům při jednání výboru pro vědu vzdělání a kulturu. Zákon, kterým by se Státní fond kultury zrušil, už sněmovna v minulosti projednávala.

Stáhla ho ale na žádost předešlého ministra kultury Václava Riedlbaucha, který slíbil najít nové zdroje financování fondu.

"Jestli se mi povede získat podporu ministra financí a Poslanecké sněmovny, tak ten fond bude zrušen co nejrychleji to půjde," řekl Besser poslancům. Připomněl, že jsou s fondem spojené mnohé zátěže a dluhy a že fond dlouhodobě neplní svou funkci.

Zajistit financování fondu nedávno navrhla skupina senátorů. Podle nich by fond mohl získat peníze z reklamy České televize. ČT by do fondu od listopadu dodávala 12,5 milionu korun měsíčně. Stejnou částku by měla nadále poskytovat i do Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. Tuto povinnost má zatím jen do úplného zavedení digitálního televizního vysílání v Česku.

Besser dnes uvedl, že vláda vydala k senátnímu návrhu neutrální stanovisko. Sněmovna ho může projednávat, pokud by se však podařilo Státní fond kultury zrušit, návrh by byl bezpředmětný.

Sněmovna pravděpodobně návrh ministerstva kultury zrušit nefunkční fond podpoří. Proti nejsou ani opoziční poslanci. Poslankyně Ivana Levá (KSČM) dnes na výboru řekla, že je obecně spíš po zachování fondu, ale vzhledem k jeho naprosté dlouhodobé nefunkčnosti by jeho zrušení nebránila.

Fond byl založen v roce 1992 s cílem vytvořit silný finanční zdroj, který by byl nezávislý na státním rozpočtu a podporoval by významné kulturní projekty. To se však nikdy nestalo, fond byl po celou dobu existence v podstatě bez prostředků.

Příjmy fondu měly pocházet z loterie Lotynka, projekt ale zkrachoval a fond se kvůli němu silně zadlužil. Dluh splácí z příjmů z Domu U Černé Matky boží. Ročně tak měl fond na podporu kulturních projektů jen šest milionů korun z příjmů z nájmu Národního domu na Vinohradech. Peníze ale fond loni ani předloni nevyplatil, protože nemá radu.

 

Související