Detektivky Agathy Christie zůstávají dodnes na českém knižním trhu osvědčeným tahákem. Od narození slavné britské spisovatelky zítra uplyne 120 let.

Průměrný náklad jednotlivých titulů jejích knih v České republice je dvacet čtyři tisíc kusů. Jen za posledních deset let vyšlo v České republice přes padesát titulů z pera Agathy Christie.

Denisa Novotná z Knižního klubu, který knihy první dámy detektivních příběhů vydává v ČR více než deset let, uvedla: "Dosud byly nejprodávanějšími tituly Rané případy Hercula Poirota, Po pohřbu a Kočka mezi holuby. Průměrně se každého titulu prodalo třicet šest tisíc výtisků."

U příležitosti sto dvacátého narození Agathy Christie vydal Knižní klub dvě novinky. Tou první je kniha nazvaná 3x Hercule Poirot. Kolekci tří příběhů z pera královny detektivek spojuje legendární postava autorčina nejslavnějšího a celosvětově nejoblíbenějšího vyšetřovatele zapeklitých zločinů.

Čtenář v objemné knize nalezne Záhadu na zámku Styles z roku 1921, Karty na stole z roku 1936 a Hru na vraždu z roku 1956.

Druhá kniha není od Agathy Christie, nýbrž o ní. Napsal ji John Curran, celoživotní obdivovatel slavné spisovatelky, který spolupracoval s jejím vnukem Mathewem Prichardem na zřízení Archivu Agathy Christie a v současné době píše na dublinské Trinity College o autorce disertační práci.

Kniha, kterou nyní vydal Knižní klub, se nazývá Utajené zápisníky Agathy Christie aneb Jak se rodily její detektivní příběhy a přináší i dva dosud nepublikované případy Hercula Poirota.

Letošní 120. výročí narození autorky poutavých příběhů si připomene také pražské Muzeum policie, které otevřelo výstavu o Agathe Christie a jejích dílech.

Agatha Christie napsala celkem sedmdesát románů a třicet dva povídkových souborů, kterých se po světě prodalo už přes dvě miliardy. Britská autorka je považována za nejznámější spisovatelku všech dob.

V počtu prodaných knih ji předstihuje jen William Shakespeare.

Související