Přestože exministr doporučoval jmenovat ředitelem PFS dirigenta a sbormistra Haiga Utidjiana, Besser vyhlásil nové výběrové řízení. Na svých stránkách to dnes oznámilo ministerstvo kultury.

Stěžejním důvodem pro Besserova rozhodnutí byl podle něj nízký počet uchazečů při původním řízení. Ze tří přihlášených prý splňoval reálné předpoklady jen Utidjian. Ministr by jej proto rád konfrontoval s větším počtem vážných konkurentů.

"Stejně jako u dalších výběrových řízení mám i zde signály, že by se pod novým vedením ministerstva kultury mohlo přihlásit více uchazečů," uvedl Besser.

Přihlášky do výběrového řízení MK přijímá do 31. října, požadovaný termín nástupu je 1. březen 2011. Nový ředitel PFS by měl ve funkci vystřídat dosavadního ředitele Richarda Sporku, jehož mandát končí na konci února příštího roku.

Rozhodnutí nevyhlásit vítěze podle MK neznamená zpochybnění práce výběrové komise. "Osobně si v současné době dovedu jen těžko představit erudovanější složení komise a byl bych velmi rád, kdyby s námi její členové spolupracovali i nadále," podotkl náměstek ministra pro umění a knihovny Radek Zdráhal.

Šéf PFS Richard Sporka na konci srpna prohlásil, že snižování příspěvku ministerstva kultury pro PFS může znamenat i to, že v příštím roce již sbor nebude schopen plnohodnotně prezentovat velké vokálně-symfonické skladby. "Nemyslím si, že problém roku 2011 v PFS bude řešit pan ředitel Sporka," reagoval ministr.

Zatímco v roce 2009 příspěvek ministerstva, z něhož PFS kryje veškeré mzdové náklady, činil přes 29 milionů korun, letos je to asi 27 milionů korun. Na příští rok se přitom počítá s dalším snížením příspěvku na 23,9 milionu korun.

Ministr již před časem prohlásil, že ředitel příspěvkové organizace zřizované ministerstvem kultury, který nebude schopen zajistit chod organizace v nových ekonomických podmínkách, nemůže tuto funkci vykonávat.
Související