Projekcí filmu Protektor na mezinárodním filmovém festivalu v Glasgowě ve Skotsku včera odstartovala pravidelná putovní přehlídka českých filmů v Británii nazvaná Made in Prague. Nabídne také snímky Karamazovi, Katka a Dvojka.

Promítání Protektora, který má na kontě šest Českých lvů, se v Glasgowě zúčastnil režisér filmu Marek Najbrt a debatoval s diváky.

Přehlídku Made In Prague 2011 pořádá České filmové centrum (ČFC) ve spolupráci s londýnským Českým centrem každé dva roky, letos je to již třetí ročník. Pro britského diváka je to tak kromě velkých festivalů jediná možnost, jak se setkat s českým filmem, který není součástí filmového distribučního systému v Británii, ani není zastoupen v britské televizi, uvedlo v prohlášení ČFC.

Zatímco Protektor je inspirován okupací za druhé světové války, Karamazovy natočil režisér Petr Zelenka podle divadelní adaptace slavného románu Fjodora Michajloviče Dostojevského. Dokumentaristka Helena Třeštíková je na přehlídce již podruhé. Před dvěma lety prezentovala film René, letos uvádí další časosběrný dokument Katka. Čtveřici filmů doplňuje režisérský debut Jaroslava Fuita Dvojka.

Během příštích dvou měsíců budou tyto filmy promítány ve 12 britských městech, například v Edinburghu, Cardiffu, Herefordu, Bathu, Oxfordu, Cambridgi, Newcastlu, Liverpoolu a Londýně.

Související