Ve třicátých letech točil první filmy s Hugem Haasem i Adinou Mandlovou, Lídu Baarovou obsazoval do svých filmů i poté, co se neslavně vrátila z nacistického Německa jako odvržená milenka Hitlerova ministra propagandy. Ve čtvrtek Otakar Vávra ve věku 100 let zemřel.

Přátelil se s Milošem Havlem i Tomášem Baťou, pro český film objevil Svatopluka Beneše. Točil výpravné filmy za nacistů a následně i tendenční, patetická díla oslavující komunistickou ideologii, hrubě zkreslující historická data ve prospěch vládnoucího totalitního režimu.

Ve stejné době však jako pedagog vychoval celou generaci filmových tvůrců, kteří se záhy stali představiteli celosvětově ceněné nové vlny československé kinematografie: jeho žáky byli Věra Chytilová, Jiří Menzel, Miloš Forman, Evald Schorm, Jan Schmidt.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.