Nejstahovanějším filmem se v roce 2009 stal nejnovější film slavné sci-fi série Star Trek. Podle internetového serveru TorrentFreak si tento snímek v uvedeném období nelegálně stáhlo na deset milionů uživatelů.

"To je výrazně více než Temný rytíř v minulém roce. Statistiky jasně ukazují, žeužívání BitTorrentu je stále na vzestupu, i když ne tak, jak se předpovídalo," komentuje nový žebříček server.

Uvedené údaje činí ze Star Treku nejčastěji nelegálně stahovaný film v uplynulém roce. Na druhé příčce se umístil americký velkofilm Transformers: Pomsta poražených.

Třetí nejstahovanější se stala britská gangsterka RocknRolla Guye Richtieho. A první pětici doplňují ještě film Pařba ve Vegas a upírská filmová romance Stmívání.

Mezi další filmy v seznamu nejčastějí nelegálně kopírovaných patří podle serveru TorrentFreak i sci-fi thriller District 9 a šesté pokračování Harryho Pottera.

Nejnovější, jedenáctý film série Star Trek, který natočil Jeffrey Abrams, pojednává o první výpravě kapitána Kirka, Vulkánce Spocka a dalších členů mladé posádky na palubě hvězdné lodi U.S.S. Enterprise.

Server TorrentFreak zároveň upozorňuje, že vkus "pirátů" a běžných návštěvníků kin se často liší. Zatímco například Star Trek či Transformers byly úspěšné filmy u obojího publika, třetí díl Doby ledové nebo film 201, které patřily k největším kasovním trhákům, se do Top 10 stahování vůbec nedostaly.

Naproti tomu RocknRolla vydělala jen 25 milionů dolarů, ale mezi uživateli internetu je velmi populární.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru