Novým zájemcem o český pavilon je mnohamilionové město Wu-si, které je oblíbenou výletní destinací nedaleko Šanghaje.

Připojilo se tak k městu Chu-čou a farmě československo-čínského přátelství v provincii Che-pej, která je obrovským konglomerátem se 180 000 zaměstnanci a ropnou rafinerií.

"Vedle regionů se o expozici zajímá i jedna významná šanghajská kulturní instituce, o jejíž identitě nechce kancelář generálního komisaře s ohledem na právě zahájená jednání podrobněji hovořit, a další subjekt se zajímá o jednotlivé umělecké exponáty," konstatoval Potužník.

"Zájemci chtějí českou expozici zachovat jako celek a jsou ochotni ji na vlastní náklady přemístit, postavit pro ni novou budovu, znovu ji instalovat a provozovat. Jednáme s těmi, kteří mají v územním plánu pozemky k tomu účelu již definovány," řekl generální komisař české účasti na výstavě Pavel Stehlík.

Dodal, že chce hlavně posuzovat to, kde bude expozice Plody civilizace plnit co nejlépe svůj původní účel, tedy sloužit marketingu České republiky v Číně.

"A kromě toho hraje samozřejmě určitou roli i cena, za kterou expozici prodáme. To opakujeme všem zájemcům, kteří apelují na prodej za jednu korunu a argumentují velkými investicemi, které na sebe převezmou, a tím, že na svoje náklady budou propagovat Českou republiku," upozornil komisař.

Vybraná díla z expozice by případně chtěla získat i místní aukční síň, pokud by o to český stát měl zájem.

Český pavilon navštívilo již šest milionů návštěvníků. Vyrovnal tak návštěvnost s legendárním českým pavilonem na výstavě v Bruselu v roce 1958. Světová výstava skončí za necelé dva měsíce.

Ještě předtím by mělo být jasné, kdo českou expozici získá, pokud prodej pavilonu český stát vyjedná. Na českou účast na kulturní olympiádě národů vyčlenila vláda kolem půl miliardy korun. S pavilonem se na dálku mohou Češi seznámit na výstavě, která je nyní v Českém centru v Praze.