Jsem fašista, ne rasista, brání se Di Canio trestu

Zatímco Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) zkoumá podklady od italského svazu k případu útočníka Paola Di Cania, kapitán Lazia Řím se začal sám obhajovat, aby předešel případnému trestu. Gesto zvednuté natažené ruky, jímž zdraví fanoušky, má podle něj svůj přesný význam. "Jsem fašista, ne rasista," uvedl v rozhovoru s italskou agenturou ANSA.
Sedmatřicetiletý hráč takto naposledy vyprovokoval negativní reakce 11. prosince při ligovém duelu proti Livornu. Jeho počínání odsoudili mnozí fotbalisté, politici, fanoušci i zástupci židovské komunity. Vedení italské ligy mu udělilo pokutu deset tisíc eur (bezmála 300 tisíc korun) a zákaz startu v jednom utkání.
Lazio bez své opory remizovalo v Lecce a v tabulce Serie A kleslo na deváté místo. Di Canio to cítí jako křivdu. "Pozdravil jsem zdviženou pravicí, protože to je zdravice kamaráda kamarádům," zaštítil se slovy diktátora Benita Mussoliniho, jenž v čele fašistického hnutí zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války.
Di Canio poprvé gesto použil loni během městského derby s AS Řím. Ve své autobiografii pak vysvětloval neskrývaný obdiv vůči Mussolinimu pro jeho osobnostní rysy jako charisma, silný duch, vůdčí schopnosti, smysl pro pořádek a kázeň. Na tělo si nechal vytetovat slovo Dux, což je latinská verze oslovení Duce, jímž se italský vůdce nechal titulovat. "Římský pozdrav je součástí historie, a když ho chceme trestat, musíme z Říma odstranit pár soch," řekl už dříve.
V knize popsal i svá mladá léta prožitá ve skupině ultras, tvrdého jádra fanoušků Lazia. Ti jsou známi svými xenofobními postoji, jimž částečně podléhá i klubové vedení. Až donedávna například vůbec nenakupovalo hráče tmavé pleti. K chování svého kapitána se staví zdrženlivě.
Di Canio v sobě údajně rasismus nemá a odmítl úmysly, které mu mnozí vyčítají. "Zdravím tak lidi, kteří smýšlejí stejně jako já. Zvednutou rukou rozhodně nechci vyvolávat násilí a už vůbec ne rasovou zášť," ohradil se. Domácí trest se mu nelíbí a mezinárodní neočekává. FIFA vydala tiskovou zprávu, v níž se zavazuje prozkoumat, jestli Di Canio svými posunky neporušuje etický kodex federace a zda se neprovinil proti disciplinárnímu řádu. Federace mu přitom v minulosti udělila Cenu fair-play.
Útočník hodlá pozdrav používat i nadále navzdory varování předsedy FIFA Seppa Blattera. "Finanční pokuty jsou k ničemu, musíme být opravdu tvrdí," řekl. Naopak italský předseda vlády a zároveň majitel AC Milán Silvio Berlusconi se Di Cania částečně zastal. Případu je podle něj přikládána zbytečná důležitost, neboť hráč je "exhibicionista, ale dobrý chlapík". (kay)

Související