Vrchol přijde v sobotu

Vydatná sněhová nadílka zasypala běžecké tratě v Novém Městě na Moravě, na kterých se dnes a zítra uskuteční závody Světového poháru v běhu na lyžích. Více než pořadatelům ale sněžení zkomplikovalo život samotným závodníkům, kteří měli problémy s dopravou do dějiště.
Komplikovanou cestu měli zejména Norové, kteří už s dvouhodinovým zpožděním přiletěli do Prahy. Zatím přijela z Norska pouze první část sprinterů a mezi nimi chyběla vedoucí závodnice Světového poháru Marit Björgenová. "Není přihlášená, nevylučuji ale, že přijede ve čtvrteční druhé části výpravy, kterou budou tvořit běžkyně na deset kilometrů," živila včera naději ředitelka závodu Zora Honzlová.
Publikum je však zvědavé zejména na domácí lyžaře. Před necelými třemi lety vyhrál běžec na lyžích Lukáš Bauer závod na novoměstských tratích a v sobotu by tento úspěch rád zopakoval. Ve Světovém poháru se mu podařilo zvítězit už třikrát, další možnost bude mít v nadcházejícím závodu na 15 kilometrů volnou technikou.
"Bude to ale těžké, protože favoritů je hodně. Ovšem v Novém Městě je výborná divácká kulisa, která mě dokáže správně nabudit. Na druhé straně je obtížné, aby jí závodník nepodlehl," řekl Bauer, který je po nachlazení zdravotně už zcela v pořádku. Přiznal však, že měl drobné problémy s naladěním přípravy na závody v závěru roku.
S cílem skončit do desátého místa odstartuje Jiří Magál, který byl loni čtrnáctý jako nejlepší z českých běžců. "Každý rok se v Novém Městě lepším," řekl Magál, jehož před rokem připravil o lepší výsledek pád. "Letos bude výborná přírodní trať, na ní budou šance vyrovnané. Současná světová špička je široká, v okruhu favoritů je minimálně patnáct lyžařů," prohlásil.
Už dnes zasáhne do bojů o body ve sprintu Dušan Kožíšek, jenž má skromnější plány. "Budu spokojen, když se probojuji do třicítky, což je můj minimální cíl. Trať sprintu je oproti loňsku změněna, bude rozhodovat síla a rychlost. Trať je široká a bude na ní prostor pro předjetí," řekl Kožíšek.
Podle trenéra mužské reprezentace Miroslava Petráska je pro české lyžaře výhodou, že se v Novém Městě bude běhat volnou technikou. "Tento styl vyhovuje většině závodníků, klasik je pouze Šperl," uvedl.
Na startu sobotního závodu na 15 kilometrů volnou technikou bude s určitostí chybět kvůli střevní viróze Petr Michl a nejistý je v obou soutěžních dnech také start mistra světa v závodě na 50 kilometrů volně Martina Koukala. Ten chyběl na včerejším tréninku. "Je silně nachlazený, leží doma. O jeho startu rozhodne lékař. Michl se dostával do dobré výkonnosti a je škoda, že se nebude moci v Novém Městě představit," řekl sportovní ředitel úseku běhu na lyžích Čestmír Skrbek.
Největším tahákem bude start Kateřiny Neumannové. Svěřenkyně trenéra Stanislava Frühaufa je největším českým trumfem Zlaté lyže a bude v sobotu obhajovat loňské prvenství na 10 kilometrů volnou technikou. V dnešních sprinterských závodech se ještě neobjeví.
Před necelým rokem slavila Neumannová vítězství na náhradním okruhu v délce 3,6 kilometru. Nyní se poběží na pětikilometrové trati. "Zdejší pětka je těžká, ale nepřemýšlím o tom. Kdybych si mohla vybrat, dám přednost loňské trati. Zdejší tratě nejsou moje nejoblíbenější, což je známo. Ale výhodou je, že se nepoběží klasicky," řekla Neumannová.
Tratě v Novém Městě jsou v perfektním stavu. "S podmínkami jsem maximálně spokojen," řekl technický delegát FIS Nor Vegard Ulvang, který na přelomu osmdesátých a devadesátých let v Novém Městě závodil. (čtk)

Související