Na jedné straně neobvyklý silvestrovský termín, na druhé oblíbená bruslařská desítka. Takový je pohled nejlepší české běžkyně na lyžích Kateřiny Neumannové na závod v samotném závěru roku. Na prahu olympijské sezóny se mistryně světa z Oberstdorfu představí v Novém Městě na Moravě a zkusí vyhrát patnáctý závod Světového poháru.


HN: Několik závodů Světového poháru jste vypustila a dala jste přednost přípravě v Tauplitzu. Proč?
Měla jsem to v plánu. Trénovali jsme ve velice dobrých podmínkách. Až v samotném závěru přišlo špatné počasí, které nám nedovolilo absolvovat jen jediný trénink. Mám teď dobrý základ pro další pokračování sezóny.


HN: Na co jste kladli při přípravě v Tauplitzu důraz?
Připravovali jsme se tam především kvůli nadmořské výšce, protože i olympijské soutěže budou hodně vysoko. Máme za sebou kvalitní objemový trénink. K tomu v těchto dnech přidáme ještě pár rychlostních.


HN: Vánoce svádějí k lenošení, odpočinku. Jak to jde dohromady s přípravou na závody?
Nezvyklý termín na konci roku moc prostoru k lenošení nedává. Taky je fakt, že jsem o Vánocích trénovala i jindy. Mně to až tak moc nevadí, zvlášť, když to mám z domu na trénink deset minut. Ale nějaké té vé ó mít budu.


HN: Co to je?
Tréninkové volno. Jedno jsem od trenéra Standy Frühaufa dostala po vyhlášení Sportovce roku. Odpoledne jsem ale už naplno trénovala.


HN: Bude závod v Novém Městě generálkou na olympijské hry?
Určitě to bude velice důležitý Světový pohár. I pro mě. Měla jsem dlouhý tréninkový úsek, takže bych měla být dobře připravená. Určitě to bude důležité pro moje sebevědomí. Začínám v Novém Městě blok, v němž odjedu asi čtyři závody, a pak mě zase čekají čtyři týdny přípravy před olympiádou. Určitě to bude důležitý závod, ale generálkou bych ho nenazvala.


HN: Startovní pole v letošním Světovém poháru bývá v některých závodech dost prořídlé. Je v tom i taktizování před olympijskými hrami?
Světový pohár je letos hodně poznamenaný olympiádou. Některé moje největší soupeřky, například Šmigunová, také vynechaly závody v zámoří. Norka Björgenová při prvních náznacích nepohody okamžitě z Kanady odcestovala. Každý staví olympijské hry podstatně výš než Světový pohár.


HN: Co pro vás bylo nejsilnějším zážitkem v letošní sezóně?
Určitě vítězství na mistrovství světa v Oberstdorfu na bruslařské desítce. A přesně ten okamžik, kdy jsem projela cílem a moje jméno se objevilo na prvním místě. Tehdy jsem si uvědomila, že vítěz může být jen jeden a bere všechno. Ostatní medaile jsou také cenné, ale vítěz je ještě mnohem výš.


HN: A jaký byl naopak váš nejhorší moment?
Ani nevím. Sezóna byla vcelku povedená. Zažila jsem vlastně jen jediný hodně nepovedený závod v prosinci, ale to jsem celkem přesně věděla, proč se mi nepovedl. Jinak se mi dařilo. Krušné chvilky jsem ale zažila těsně po startu skiatlonu na mistrovství světa, kdy jsem si ne vlastní vinou ustlala hned po dvou stech metrech po startu. Byla jsem ještě namlsaná po zlatu z desítky, ale v tu chvíli mi problesklo hlavou, že další medaile už je asi v nedohlednu. Tam jsem během závodu prožívala hodně krušné chvilky, trápila jsem se.
Související