Favority jsou Janda a Ahonen

Už bez Adama Malysze, který patřil k favoritům Turné čtyř můstků, ale po neúspěchu v úvodních dvou závodech se rozhodl odstoupit, bude tradiční soutěž skokanů na lyžích pokračovat v Rakousku.
Zatím druhý v průběžném pořadí je Jakub Janda, který na vedoucího Janneho Ahonena z Finska ztrácí necelých šest bodů. Na dnešní kvalifikaci pro středeční innsbrucký závod trénovali čeští skokané v Seefeldu. Turné končí v pátek v Bischofshofenu.
"Jsou před námi dva závody a pořadí se může promíchat," zůstává realistou Janda, který vyhrál nedělní závod a v úvodním skončil třetí. Po Jiřím Raškovi, který vyhrál v roce 1971, se může stát teprve druhým českým vítězem turné. Naopak Ahonen může pro Finsko získat jubilejní, patnáctý triumf.
V Innsbrucku a Bischofshofenu půjde především o koncentraci skokanů. "Je třeba zůstat v klidu a soustředit se na sebe, což Jakub umí. To už dokázal," věří slovinský kouč české reprezentace Vasja Bajc. "Je to všechno otázka hlavy. Když se to podaří udržet, funguje taky technika," doplnil jeho názor Janda.
Většina odborníků věří, že o vítězi turné se bude rozhodovat už jen mezi Jandou a Ahonenem. Ostatní mají i podle zahraničních médií bojovat jen o třetí místo. "Jeden z nich by musel hodně pokazit, jinak se jim ostatní koukají s odstupem na záda a nikdo se jim do toho nezamíchá," tvrdí bývalý mistr světa v letech na lyžích Jaroslav Sakala.
Janda vyhrál v Garmisch-Partenkirchenu svůj pátý závod sezóny a šestý v kariéře ve Světovém poháru. Vydrží-li mu forma, může počítat s dalšími triumfy. "Na vítězství si člověk nezvykne, na nejvyšším stupni se ve skoku nedá zabydlet," řekl Janda.
Podle bývalého Sakaly může být pro Jandu druhé místo za Ahonenem v půlce turné určitou výhodou. "Nemusí se ničeho bát. Stačí mu skákat normálně a může Ahonena porazit," myslí si bývalý mistr světa v letech na lyžích. "Vyhraje ten, kdo udělá méně chyb," dodal Sakala. Vítěz kromě finanční odměny získá i automobil Nissan X-Rail.
Malysz, vítěz z roku 2001, který byl po dvou závodech šestnáctý se rozhodl odjet a trénovat na olympijské hry v Turíně. Dopadl jen o něco lépe než předloňský vítěz turné Sigurd Pettersen, jehož po ještě horších výkonech vyřadilo z kádru vedení norské reprezentace. Stejná hrozba visela i nad slavným Martinem Schmittem, německý skokan však nakonec Turné dokončí. (čtk)

Související