Házenkáři začínají boj o postup na šampionát

České házenkáře čeká složitá cesta na mistrovství světa 2007. Po loňském vyřazení v play-off s Portugalskem přišla reprezentace o účast na letošním mistrovství Evropy ve Švýcarsku, a zítra proto v Třeboni nastoupí proti Estonsku k prvnímu zápasu takzvané předkvalifikace o postup na světový šampionát v Německu.
Trenér Pavel Pauza přiznal, že mnoho informací o třech soupeřích nemá. "Vsadíme na jistotu v obraně a rychlý přechod do útoku. Kypr patří mezi outsidery, zato Makedonie uhrála dost pěkných výsledků a navíc ve Skopje nás čeká bouřlivé prostředí," uvedl kouč, věřící v postup.
Pokud se to českému týmu podaří, čeká ho v červnu dvojice zápasů s některým z mužstev, které na mistrovství Evropy neskončí na stupních vítězů. "Na světovém šampionátu si určitě zahrají pořádající Němci, obhájci titulu Španělé a tři medailisté z mistrovství Evropy. O zbývajících osm míst, vyhrazených Evropě, bude bojovat přes třicet týmů," objasnil systém generální sekretář svazu házené Stanislav Svoboda.
V širším kádru je jich 90 procent hráčů ze zahraničních klubů, ve dvanáctičlenné sestavě jsou pak pouze ti, kteří působí v Německu či Francii. "Máme kvalitnější mužstvo než třeba před dvěma lety. Šest hráčů už působí v první bundeslize, kde se hraje systém, který chce nový trenér nastolit i v reprezentaci, což by se mělo projevit i ve výsledcích," předpověděl předseda svazu Jaroslav Chvalný.
Dvacáté mistrovství světa v Německu bude hrát 24 celků rekordních 17 dní. "V německých soutěžích působí tři desítky Čechů, takže by v případě postupu byli skoro jako doma. Proto také mají v kvalifikaci obrovskou motivaci a vědí, že výkonnostně jsou nyní na hranici první světové desítky," dodal Svoboda. (PŠA)

Související