Lyžařka Kateřina Neumannová není v těchto dnech v nejlepším rozpoložení. Nemá kde pořádně trénovat, vinou nedostatku sněhu zrušili její oblíbené distanční závody v Novém Městě na Moravě a navíc se stále potýká s nachlazením. Přesto do zkrácené Tour de Ski naskočí v neděli v Mnichově s bojovnou náladou. Právě premiérový ročník běžeckého etapového závodu rozhodne, jak olympijská vítězka naloží se svou poslední sezonou v kariéře.
Před zimou rodačka z Písku hovořila o snaze získat poslední chybějící triumf - celkové prvenství ve Světovém poháru. Ale už teď se spíš kloní k tomu, že po Tour de Ski pár závodů SP vynechá a začne se více soustředit na mistrovství světa v Sapporu. "Spíš už to tak vypadá, i když tu první variantu, že budu pokračovat ve snaze vyhrát SP, ještě úplně nezavrhuji," uvedla Neumannová.


Všechno špatně
Před Vánocemi jezdila na ledovci Tauplitz, ale ještě o svátcích se přemístila na Jizerku do Krkonoš, kde je v podstatě jediná možnost v tuzemsku lyžovat. "Byla to bída s nouzí," komentovala krátký rovinatý okruh. Domů na Zadov se vrátila ve čtvrtek a v sobotu odjede do Mnichova. "Ideální to nebylo, ale na Tauplitz už jsem nechtěla, je to moc velká nadmořská výška," naznačila Neumannová, jak se dohodla s koučem Stanislavem Frühaufem.
Kvůli zrušení soutěží v Novém Městě přišla nejen o možnost naposledy závodit před domácím publikem, ale podle jejích slov se hlavně snížily její šance v Tour. "Je to samý sprint a samá klasika, navíc trénink nebyl ideální. Všechno špatně," litovala Neumannová. Jen chvíli ale prý uvažovala, že by Tour vynechala. "Je mi líto Nového Města, ale spíš proto, že chci hlavně závodit. Celé léto jen makám," prohlásila.Vrtulník nebude
Nastydlá je od závodů v Cogne, co chvíli zakašle, cítí průdušky. "Už to vypadalo dobře, ale asi jsem to chytila zpátky od Lucky," řekla Neumannová. O své formě nechtěla příliš hovořit. "Nevím nic, ještě předevčírem jsem sotva dýchala," upozornila. "Když budu zdravá, snad to úplně špatné nebude. Určitě se necítím jako favoritka, ale nevzdávám to předem," dodala.
Od organizátorů pronikly do světa informace o tom, že česká lyžařka ve snaze vyhrát Tour bude mezi závody létat vrtulníkem. Zasmála se těm zprávám? "Ani ne, máme kamarády, kteří vrtulníky mají," řekla a připomněla jeden večer, kdy její manažer Josef Jindra s jedním z takových seděl u piva a o této možnost se napůl z legrace bavili. "Samozřejmě to tak nebude," dodala.

Související