V dnešním skiatlonu v rámci nového seriálu Tour de Ski doběhla stříbrná olympijská medailistka z této disciplíny na čtvrtém místě stejně jako před koncem roku ve Finsku a ve Francii, mezitím byla ještě v Itálii pátá. Z vítězství se dnes radovala Norka Kristin Steiraová a ujala se vedení v celkovém pořadí Tour, Neumannová je průběžně čtvrtá.

Závodnice čekaly v německém Oberstdorfu náročné podmínky. Po pondělním celodenním dešti sněžilo a foukal silný vítr. Od začátku se držely v čele pelotonu Norky, jejichž servismanům se očividně podařilo vhodně namazat. Neumannová se v první polovině desetikilometrové trati klasickou technikou držela v kontaktu s početným čelem a přezouvala jako sedmá.

Vedení se na chvíli ujala Němka Claudia Künzelová, ale na bruslařské pětce odpadla. Naopak Neumannová se posouvala kupředu. Steiraová však unikala soupeřkám a mířila za nečekaným vítězstvím. Zkušená třiatřicetiletá česká reprezentantka už mohla bojovat jen o stříbro, ukrajinsko-ruský tandem Valentina Ševčenková, Olga Savjalovová však už nedotáhla.

Na třetí Savjalovovou ztratila Neumannová v cíli sedm desetin vteřiny a musela se už počtvrté za poslední měsíc a půl smířit se čtvrtým, či pátým místem. Na 16. příčce dnes doběhla Kamila Rajdlová a získala například cenný skalp vedoucí ženy pořadí Tour de Ski, dnes až pětadvacáté Norky Marit Björgenové.

Ve středu bude seriál pokračovat v Obertsdorfu desítkou klasicky. Po zrušení závodů v Novém Městě na Moravě je Tour de Ski šestidílné a dotované částkou 750.000 švýcarských franků. Vítěze Tour určí po vzoru cyklistických závodů součet časů ze všech etap. Body do Světového poháru se budou rozdávat až v neděli po finále ve Val di Fiemme. Elitní třicítka získá čtyřnásobek bodů udělovaných za jeden díl SP, tedy vítěz 400 bodů.

Vítěze Tour určí po vzoru cyklistických závodů součet časů z etap. Do hodnocení se započítavají také bonusové sekundy, kterých běžci do nejlepší třicítky ve sprintu získají až padesát za vítezství. V skiatlonovém závodě v Oberstdorfu byla jediná sprinterská prémie na trati oceněna pro nejlepší tři závodníky patnácti, deseti a pěti vteřinami. Stejně bude ohodnocena prémie i při závodu klasicky ve Val di Fiemme, středeční měření sil v sprintu v italském Asiagu a závěrečná etapa na 10 km bruslařsky ve Val di Fiemme budou bez bonusů.

Průběžné výsledky Tour de SKi

1. Steiraová (Nor.) 30:53,9
2. Björgenová (Nor.) 31:00,0
3. Saarinenová (Fin.) 31:06,4
4. Neumannová (ČR) 31:10,5
5. Künzelová (Něm.) 31:10,8
6. Ševčenková (Rus.) 31:11,9
7. Kuitunenová (Fin.) 31:13,7
8. Sachenbacherová (Něm.) 31:13,9
9. Savjalovová (Rus.) 31:14,5
10. Phllipotová (Fra.) 31:17,3
umístění dalších českých závodnic
22. Rajdlová
36. Erbenová
31:42,1
32:28,2

Související