Mistr světa z roku 2005 Vincent Vittoz vyhrál dnešní mužský skiatlon šestidílného seriálu Tour de Ski. V německém Oberstdorfu, kde si před dvěma lety pro titul šampiona doběhl, porazil jednatřicetiletý Francouz v dramatickém finiši Alexandra Legkova z Ruska. Nejlepší z českých reprezentantů při neúčasti rekonvalescenta Lukáše Bauera byl třináctý Martin Koukal a o tři místa za ním skončil další z Čechů Jiří Magál. Další čeští reprezentanti se výrazněji neprosadili.

Do čela nové soutěže se probojoval Nor Simen Östensen. Sedmý muž silvestrovského sprintu a dvanáctý v dnešním skiatlonu vytěžil vedoucí pozici také ze zisku 15 bonusových sekund za vítězství ve sprinterské prémii dnešního skiatlonu.

Vittoz v kombinovaném dvacetikilometrovém závodu klasickou a volnou technikou smazal v bruslařském úseku téměř půlminutovou ztrátu na první místo. Přes Legkova se přehnal v posledních metrech, bronzovou příčku vybojoval Němec Tobias Angerer. V pořadí Tour se Vittoz vyhoupl na druhé místo, Koukal je čtrnáctý. Body do Světového poháru obdrží závodníci až po nedělním finále.

"Dneska to dopadlo ještě dobře," řekl novinářům Koukal. Před závodem cítil, že se o něj pokouší nemoc. "Něco na mě leze, původně jsem zvažoval, jestli nejet domů," prohlásil někdejší mistr světa na 50 kilometrů volně. "Rozhodující pro mě bude zítřejší klasika," řekl před středečním závodem na patnáct kilometrů. Senzační vítěz úvodního sprintu v Mnichově Švýcar Christoph Eigenmann skiatlon nedokončil.

Ve středu čeká lyžaře v Oberstdorfu patnáctka klasicky.

Výsledky - skiatlon (20 km):
1. Vittoz (Fr.) 50:55,9, 2. Legkov (Rus.) -0,9, 3. Angerer (Něm.) -2,5, 4. Pankratov (Rus.) -3,1, 5. Södergren (Švéd.) -3,3, 6. Dementěv (Rus.) -3,4, 7. Piller Cottrer (It.) -3,7, 8. Širjajev (Rus.) -5,4, 9. Teichmann (Něm.) -6,0, 10. M. Fredriksson (Švéd.) -8,0, ...13. Koukal -25,8, 16. Magál -30,3, 39. Šperl -1:24,0, 55. Kožíšek -2:37,9, 72. Razým (všichni ČR) -5:06,1.

Průběžné pořadí Tour (po 2 ze 6 závodů):
1. Östensen (Nor.) 51:51,3, 2. Vittoz 52:07,7, 3. Legkov 52:14,9, 4. Angerer 52:19,6, 5. Dementěv 52:24,9, 6. Pankratov 52:25,0, ...14. Koukal 52:35,7, 19. Magál 52:57,2, 39. Šperl 53:48,6, 54. Kožíšek 54:55,1, 72. Razým 57:19,1.