Kateřina Neumannová neuspěla v dnešním závodě na deset kilometrů klasicky v německém Oberstdorfu, kde skončila až sedmnáctá. Česká reprezentantka na vítěznou Slovinku Petru Majdičovou ztratila více než minutu a půl a porazila ji i kolegyně z národního týmu Kamila Rajdlová, která překvapila desátým místem. Ta se před ni dostala také v pořadí seriálu Tour de Ski, v němž Rajdlové patří čtrnáctá a Neumannové patnáctá pozice.

Počasí opět připravilo těžkou úlohu pro servisní týmy. Přes noc připadlo zhruba 20 cm nového sněhu, takže bylo velmi obtížné namazat. Řada týmů proto zvolila tzv. lyže bez vosků, kdy namáhaná část skluznice je z jiného materiálu a je zároven zdrsněna smirkovým papírem.

Neumannová ztrácela od prvního mezičasu, před nímž jí ve stoupání viditelně podkluzovaly lyže. Pak už jen nabírala další ztrátu a nakonec skončila v polovině druhé desítky. Horší výsledek v závodech Světového poháru s výjimkou sprintů zaznamenala naposledy v březnu 2002 při skiatlonu ve švédském Falunu, kde dojela jednadvacátá. V elitní desítce nechyběla při distančních závodech od prosince 2004.

"Neměla jsem zásadně špatné lyže," řekla po závodu novinářům Neumannová. Neměla prý klasicky namazáno, jela pouze na zdrsněné skluznici, takzvaném mikrokontaktu. Dnešním výkonem potvrdila, že nezávodí v úplné lyžařské pohodě. Problémem byla prý její nemoc, neboť teprve v pondělí dobrala antibiotika. "A ještě každý den si musím vzít prášek. Lyže na vině nebyly, největší problém je, že forma je po nemoci pryč," upozornila.

Chtěla jet rychleji, ale prý to nešlo. "Těžký závod se nedá jet, když nejsem v pohodě. Odhalilo to můj stav a formu se vším všudy," řekla. Hned jak projela cílem, měla podle svých slov sto chutí se sbalit a jet domů. "Ale chce to zhodnotit v klidu s odstupem a chladnou hlavou," řekla. "Jsem v rozpoložení jet domů trénovat, ale asi to odtrpím, i když v celkovém hodnocení jsem šance asi ztratila," přiznala Neumannová, která s českou běžkyní naposledy prohrála v Ulrichenu 2000. Tehdy ji porazila Zuzana Kocumová.

Vedení v seriálu Tour de Ski udržela Norka Kristin Steiraová, která dnes skončila druhá. Třetí příčku obsadila vítězka úvodních dvou klasických desítek této sezony Finka Virpi Kuitunenová. Neumannová se po dnešním výpadku propadla v seriálu Tour de Ski ze čtvrté až na patnáctou pozici. Na vedoucí Steiraovou ztrácí minutu a 26,8 sekundy a od stupňů vítězů ji dělí téměř minuta.

Životní úspěch Rajdlové

Naopak se dnes mohla radovat Rajdlová, jejímž dosavadním maximem bylo čtrnácté místo z klasické desítky v roce 2004 ve švédském středisku Umea. Tam tehdy triumfovala právě Neumannová. "Jsem z toho hodně překvapená," řekla Rajdlová, která se tradičně pomaleji dostávala do tempa. "To je běžné, ale to desáté místo je pro mě hodně překvapující," zopakovala.

Byla by prý spokojena s umístěním do dvacítky, stejně jako to dokázala v úterním skiatlonu. "Mě na trati přišlo, že nejedu nějak výjimečně dobře. Ani pocitově, vůbec nic, nechápu to," divila se Rajdlová, která Neumannovou porazila poprvé v životě. "Nevím, co na to říct. Nebyla úplně v pohodě," řekla běžkyně, která porazila i Norku Marit Björgenovou. Trochu litovala, že za své umístění vzhledem ke speciálnímu hodnocení Tour nezískala body do SP. "Bylo by to mnohem lepší, ale ve Světovém poháru mi nejde o celkové pořadí," dodala.

Obhájkyně celkového triumfu ve Světovém poháru Björgenová skončila jedenáctá a v Tour de Ski je po polovině závodů sedmá. Olympijská vítězka na této trati Estonka Kristina Šmigunová se vůbec nepostavila na start.
Miniseriál šesti závodů bude pokračovat v pátek sprintem v italském Asiagu.

Výsledky (10 km klasicky):
1. Majdičová (Slovin.) 28:44,8 min., 2. Steiraová (Nor.) -27,2, 3. Kuitunenová (Fin.) -33,8, 4. Ševčenková (Ukr.) -37,1, 5. Saarinenová (Fin.) -37,9, 6. Skofterudová (Nor.) -38,3, 7. Longaová (It.) -54,8, 8. Bauerová -56,0, 9. Sachenbacherová-Stehleová (obě Něm.) -59,5, 10. Rajdlová -1:04,2, ...17. Neumannová -1:37,4, 39. Erbenová (všechny ČR) -3:08,2.

Pořadí Tour de Ski (po 3 ze 6 závodů):
1. Steiraová 1:00:05,9, 2. Majdičová -20,4, 3. Saarinenová -23,2, 4. Kuitunenová -26,4, 5. Ševčenková -27,9, 6. Skofterudová -41,5, ...14. Rajdlová -1:25,2, 15. Neumannová -1:26,8, 39. Erbenová -4:15,3.