lyzovani_historicke_rossler_orovsky_ilu.jpg

Skupina pražských lyžců, uprostřed v bílém
svetru Josef Rössler-Ořovský,
vlevo od něj bratr Karel.
Délka některých lyží je enormní, nejdelší pár
má zřejmě Karel Rössler.
Všichni drží jen jednu hůl, obvyklou pro
tehdejší styl jízdy.

Když 5. ledna 1887 dorazila do domu pražského obchodníka Rösslera v pražské Jindřišské ulici zásilka z Norska, oba jeho synové zajásali. Balík totiž obsahoval dva páry lyží, sportovního náčiní do té doby v Čechách takřka neznámého.

Ovšem první lyže se do Čech dostaly tak trochu omylem. Když si psal Rössler-Ořovský do Kristiánie, dnešního Osla, o ceník bruslí, podepsal se jménem a pod ním napsal Bruslařský klub Praha. Norská firma Heude a Gustafsson sotva věděla, co je to bruslařský, a tak slovo bruslařský přetvořila na "Bruslar ski club", tedy Lyžařský klub nějakého pana Bruslara. A proto kromě cen a obrázků bruslí poslala také nabídku lyží. Rössler objednal nejen brusle, ale i dva páry ski a toužebně čekal, jak to dopadne. Pražská celnice si nevěděla s lyžemi rady. Nakonec je 5. ledna 1887 proclila jako "Holzwaare gemeine, nicht lackierte" (dřevo prosté, nelakované). Jedno vázání z rákosu, druhé z řemenů ponechali celníci bez povšimnutí.

Bratři Josef a Karel Rösslerovi je hned vyzkoušeli doma na dvorku a když se zešeřilo, vyrazili na nejbližší kopec. Tím byl Koňský trh, dnešní Václavské náměstí, který sjeli od rozestavěného muzea k Můstku a zapsali se tak do dějin českého sportu jako první lyžaři.

Neúnavný propagátor nových sportů Josef Rössler, který ke svému jménu přidal pseudonym Ořovský, je tak po právu veden jako zakladatel českého lyžování. Ještě v roce svých prvních pokusů na lyžích založil v Praze první lyžařský spolek v Evropě mimo Skandinávii, který se zanedlouho změnil z lyžařského kroužku při Bruslařském závodním klubu ve Ski klub Praha. Rössler-Ořovský spolu s dalším nadšencem krkonošským učitelem Janem Bucharem a lyžaři z Vysokého nad Jizerou založili v roce 1903 Svaz lyžařů v Království českém, vůbec první lyžařský svaz na světě. A aby toho nebylo málo, přičinil se i o vznik Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

"V roce 1887 byl jsem 18letým sportsmanem, rychlobruslařem a juniorem Veslařského Klubu Blesk. V tomto věku smysl pro sport a dobrodružství nabádal mne čísti i všímati si literatury i vyobrazení těchto oborů... A tak jsem si dopsal v zimě 1886-87 různým firmám do Kristianie (nyní Oslo) a Stockholmu o nabídky sportovních výstrojí. K mému překvapení skandinávská firma Heyde poslala mi vedle cen a vyobrazení bruslí závodních též ceny a vyobrazení lyží. A tak byly objednány nejen závodní brusle, ale prvé dva páry lyží," popsal Rössler podnět k zakoupení lyží v Ročence Českého Ski Klubu Praha z roku 1927.

Lyže však byly v Čechách ještě dříve před Ořovským

Podle dostupných pramenů však nebyl úplně prvním, kdo na území dnešní České republiky nazul lyže. Například dva synové rady Krauseho z města Görlitz podle kronikářů podnikli v zimě 1880 náročný výstup k Petrově boudě, kde se ocitli v centru pozornosti. Jistého Ottu Vorwerga zase krkonošští písmáci zaznamenali při lyžařských výpravách už kolem roku 1885. Asi v tu dobu prý na svazích Černého dolu šokoval své okolí pokusy o jízdu na lyžích učitel Kajetán Baier.

V souvislosti s prvními páry lyží často padá jméno hraběte Jana Harracha. Na jeho jilemnickém panství každopádně po Vánocích 1892 úspěšně prověřili ski zaslané z Norska a z Vídně. Lyže se brzy staly běžným dopravním prostředkem jak pro jeho lesníky, tak třeba pro děti, které na nich jezdily do školy. Podle vzorů ze zahraničí se začaly lyže brzy vyrábět i v Čechách: mezi prvními se o to starali kolář Soukup v Horní Branné, kořenovský stolař Rössler nebo sekerník Vondrák z Dolních Štěpanic. V roce 1894 bylo v provozu již 120 párů rychlých prkýnek.

První lyžařské závody v Čechách se uskutečnily v roce 1893 v Kozinci u Jilemnice. Památným dnem je 19. leden 1896, kdy se ve Stromovce uskutečnil první závod o mistrovství Království českého. Borci z Čech i Moravy změřili síly na trati dlouhé 1050 metrů a mistrovský titul putoval díky Františku Mládkovi do Jilemnice. Podkrkonošské městečko v tomtéž roce hostilo i mezinárodní závod.

Kromě propagátora sportu a významného sportovního diplomata Rösslera-Ořovského dalo Česko světu i dalšího průkopníka lyžování. Z Kožichovic na Třebíčsku pochází Matyáš Žďárský (Mathias Zdarsky), který je považován za jednoho ze zakladatelů alpského lyžování. Pracoval jako učitel v několika rakouských městech, nakonec se usadil poblíž Lilienfeldu, kde získal zemědělskou usedlost.

Založil mezinárodní lyžařský spolek, jehož výcvikem prošly tisíce lidí, včetně vojáků. V roce 1905 pořádal první závody ve slalomu. Byl také všestranným vynálezcem, mimo jiné jako první přišel s pevným vázáním umožňujícím bezpečně zatočit a korigovat jízdu i z prudšího kopce. Vedle revolučního vázání jej nejvíce proslavila kniha Alpská škola lyžování z roku 1896, v níž představil svou "lilienfeldskou sjezdovou techniku".