Delnicka_strana__192x128_.jpg Další tři oznámení o konání shromáždění či pochodu přijali v úterý na podatelně městského úřadu v Litvínově. Všechny podal Petr Kotáb, místopředseda krajně pravicové Dělnické strany (DS), jejíž shromáždění už ve městě vyvolaly nepokoje.

Jedno oznámení je na 13. prosinec, další na 17. listopad 2009 a poslední je dlouhodobějšího charakteru, řekla tajemnice radnice Alexandra Sixtová. Celkem tak úřad od pátečního odpoledne eviduje už devět ohlášení.

"Přijali jsme všechna tři, i když u oznámení na 17. listopad jsem upozornila, že nesplňuje náležitosti. Akci lze totiž ohlásit nejdříve šest měsíců předem," uvedla Sixtová.

Čtěte více:

Shromáždění 13. prosince by se mělo konat podle Sixtové v Zámeckém parku a čtyřech přilehlých ulicích. Kotáb přitom ohlásil už v pondělí na stejné datum i shromáždění a následný pochod z náměstí Míru do místního sídliště Janov obývaném převážně Romy. Předstihla ho však Židovská liberální unie a Romské křesťanské sdružení, jež si rezervovaly stejné prostory od listopadu až do konce května 2009.

V pondělí pracovnice podatelny přijali i oznámení jednoho z obyvatelů města o konání pochodu z janovského sídliště do centra města na 27. listopad. Pochod za podporu nacionálního socialismu, Národního odporu a Dělnické strany ohlásil ve stejný den také obyvatel Prahy. Měl by se konat v různých dnech od 29. listopadu do 18. ledna. I poslední pondělní ohlášení je rozloženo postupně do delšího období a týká se pochodu do Janova.

Přečtěte si on-line rozhovor s odborníkem na pravicový extremismus:

Židé a Romové plánují akce proti rasismu a s cílem zabránit radikálům v pochodu do janovského sídliště. DS, o jejíž rozpuštění požádá vláda Nejvyšší správní soud, organizuje shromáždění a pochody pod heslem "proti policejní brutalitě a za řešení problémů s nepřizpůsobivými občany" či "za právo občanů na slušný život". Jsou zaměřeny proti romským obyvatelům janovského sídliště, kteří podle extremistů obtěžují svým chováním neromské sousedy.

Úřad nyní všechna oznámení vyhodnotí, má na to ze zákona třídenní lhůtu. Rozhodne tedy nejpozději ve čtvrtek, respektive v pátek. Vyhoví-li oznámení znění zákonu o shromažďování, bude podle Sixtové rozhodovat datum a čas ohlášení. "Zákon ale neřeší to, na jak dlouho lze veřejné prostranství obsadit. S účelovostí oznámení zjevně zákonodárci nepočítali, asi to vyvolá nějakou diskusi. Když ale zákon něco neřeší, tak to zároveň nezakazuje," řekla už dříve.

Radikálové pochodovali do janovského sídliště už 4. a 18. října a 17. listopadu. Poslední akce vyústila v ostrý střet extremistů s policií, který si vyžádal 16 zraněných.

Fotogalerie z pondělních bojů radikálů s policisty v Litvínově

Židovská liberální unie nepoužila taktiku oznámení vlastní akce v místech, kde hrozilo shromáždění pravicových radikálů, poprvé. Už loni 10. listopadu na den výročí Křišťálové noci unie neumožnila extremistům projít bývalou židovskou čtvrtí v Praze, když zabrala stejnou trasu. Pražský magistrát pak ohlášení pochodu, které podali extremisté, označil za neplatné.