karluv-most-penize-192-128.jpgMagistrát hlavního města Prahy se podle svého ředitele Martina Trnky stal obětí organizovaného zločinu. Město mělo odeslat částku ve výši zhruba 50 milionů korun na účet stavební společnosti Skanska. Peníze však kvůli chybné faktuře putovaly na jiný účet a později byly ještě několikrát převedeny.

Podle Trnky nešlo o omyl úředníka. "Peníze byly magistrátu odcizeny, je zřejmé, že jejich převod byl pečlivě připravován. Praha se stala obětí organizovaného zločinu," uvedl Trnka.

Faktura byla podle magistrátu zřejmě zfalšovaná. Účet, na který peníze původně přišly, byl založen ve stejné bance, kde ho má i Skanska.

Věc je v šetření policie, slíbili jsme, že žádné další podrobnosti sdělovat nebudeme, řekl dnes novinářům mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Policie vyšetřuje případ pro podezření z podvodu. Zda peníze putovaly do zahraničí, nebo ne, zástupci města na dnešní tiskové konferenci nepotvrdili ani nevyvrátili. Magistrátu se už ale povedlo zajistit pět milionů z odcizené částky, uvedl Wolf.

Podle ředitele odboru městského investora Jiřího Tomana je každá přijatá faktura v několika stupních kontrolována. "V jaké fázi k výměně faktury došlo, zatím nevíme," sdělil novinářům Toman. Podle něj jsou převody ve výši desítek milionů korun na odboru poměrně běžnou záležitostí. Odbor městského investora totiž hospodaří ročně s rozpočtem kolem osmi až desíti miliard.

Související