David Rath prověřuje vedení několika středočeských nemocnicBývalý ředitel benešovské nemocnice Miroslav Petrík si nadělil po opuštění ředitelského křesla benešovské nemocnice milionové odstupné a nebyl prý jediný. Podle současného hejtmana tak učinili i lidé z vedení dalších krajských nemocnic, jmenovitě z nemocnice v Kladně. 

"Nejde tam o milionové částky, spíš v řádu desítek, možná stovek tisíc korun," podotkl v pondělí David Rath.

Rath v souvislosti s informací o odstupném v podobě 12 měsíčních platů pro Miroslava Petríka pověřil právníky, aby zjistili, zda se bývalé vedení nedopustilo krádeže, zpronevěry nebo poškození práv akcionáře.

Odstupné pro bývalé vedení včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění zatížilo benešovskou nemocnici podle Ratha osmi až devíti miliony korun.

Čtěte více

"Nemocnice této velikosti, když vyplácí personálu odměny, většinou rozděluje kolem pěti milionů korun pro všechny. Vychází to v průměru kolem 3000 až 4000 Kč na jednoho zaměstnance, takže si čtyři lidi vyplatili to, co mělo být určeno na odměny pro veškerý personál této nemocnice," uvedl Rath.

Je to podle něj šokující i z toho důvodu, že nemocnice není v dobrém ekonomické situaci a řada jejích provozů je v havarijním stavu.

Petrík si z nemocnice, která je ve víc než dvacetimilionové ztrátě, odnesl na rozloučenou ke svému 167tisícovému měsíčnímu platu odstupné přes dva miliony korun.

Petrík patří mezi pětici ředitelů, které téměř okamžitě po svém nástupu do úřadu hetjmana Středočeského kraje Rath odvolal. Kromě Benešova se vedení nemocnic měnilo v Kolíně, Kladně, Příbrami a Mladé Boleslavi.

Související