Byl to veřejný proces, který mohli sledovat "zástupci širokých mas ze všech částí společnosti". První rozsudky čínské justice za pouliční nepokoje v Tibetu z poloviny března nicméně vyvolaly největší ohlas v zahraničí. Podle agentury Nová Čína justice v úterý odsoudila sedmnáct lidí k trestům v rozmezí tří let až doživotního vězení.

Verdikt středního lidového soudu ve Lhase byl prvním v souvislosti s březnovými protesty, při nichž podle čínských úřadů zahynulo osmnáct civilitů a jeden policista.

Peking z jejich smrti obvinil tibetské demonstranty a přisoudil zodpovědnost za násilí tibetskému duchovnímu otci dalajlamovi. Tibetská exilová scéna v Indii hovoří až o 150 obětech a brutalitě čínských ozbrojených složek.

Březnové protesty byly nejdelší a nejsilnější za 57 let čínské nadvlády v himalájské oblasti a Peking po nich čelil kritice mezinárodního společenství před blížícími se olympijskými hrami. Tibet a okolní provincie jsou od nepokojů víceméně uzavřeny pro cizince.

Čtěte také

"Mniši a právní souvislosti"

Žádné další podrobnosti o odsouzených nebyly zveřejněny, podle čínské státní televize se soudního projednávání zúčastnily zhruba dvě stovky lidí.

Rozsudek přišel jen den poté, co byl znovu otevřen tibetský klášter Sera, další hlavní kláštery mají být zpřístupněny v příštích dnech.

"Mniši byli v posledních dnech poučeni o právních souvislostech a klášter obnovil normální náboženské aktivity," řekl stanici CNN Tenzin Namgyal z etnické a náboženské komise pro tibetskou autonomní oblast.

Úřady v posledních týdnech posílily speciální "vlasteneckou" výuku mnichů s důrazem na větší přimknutí k čínské kultuře, uvádí CNN.