Evropská unie pomůže financovat průzkum, který má zjistit, jak velká část produkce koky je v Bolívii využívána k legálním účelům a z jakého množství kokových lístků se vyrábí kokain. Vyhověla tak žádosti nastávajícího bolivijského prezidenta Eva Moralese. Oznámila to agentura AP.

EU poskytne na financování studie 420.000 eur (téměř 12,2 milionu korun), ale nebude se podílet na její realizaci, upozornil zástupce EU v Bolívii Ángel Gutiérrez.
Nově zvolený prezident Bolívie Morales má vlastní farmu na pěstování koky; do povědomí veřejnosti doma i v zahraničí se zapsal jako předák pěstitelů této prastaré kulturní plodiny, kteří se stavějí proti úsilí Spojených států vymýtit pěstování koky jako základní suroviny pro výrobu kokainu.

Evo Morales nejednou vyzýval k provedení seriózního výzkumu, co se děje s kokovými lístky, které se v jeho zemi v současnosti pěstují na 27.000 hektarů.
Lístky tohoto keříku jsou sice základní surovinou pro výrobu kokainu, ale především slouží obyvatelům And pro legální účely včetně náboženských rituálů.

Indiáni již tisíce let koku žvýkají, protože jim pomáhá zahnat únavu, poskytuje jim chybějící minerály, vitamíny a další látky. Využívány jsou její léčivé vlastnosti.
Morales hodlá bojovat proti obchodu s drogami, ale zároveň zachovat zákonné využívání této rostliny.

Související