Rusko včera splnilo svou hrozbu a přestalo Ukrajině dodávat zemní plyn poté, co k ničemu nevedla jednání o nové ceně strategické suroviny.
Je to varující zpráva i pro Evropskou unii. Například Polsko, Česko a Maďarsko jsou na ruském plynu závislé až z osmdesáti procent.

Maďarský distributor MOL už včera večer oznámil, že v potrubí poklesl tlak o čtvrtinu. Dodávky do Česka a dále na západ kontinentu zatím ohroženy nejsou. Evropská unie však bude už pozítří jednat o tom, jak čelit krizové situaci.
EU dováží z Ruska 150 miliard krychlových metrů plynu ročně, čtvrtinu toho, co potřebuje. Zhruba 80 procent však jde právě přes Ukrajinu.

Většina zemí, včetně Česka, má zásoby na několik týdnů. Pokud by se spor Ukrajiny a Ruska vyhrotil a zima zůstala chladná, existuje však už jen jediná alternativa - zvýšit dovoz z Norska.
"Zásobování probíhá zatím normálně, pokles tlaku jsme u nás nezaznamenali," uklidňoval včera mluvčí tuzemského dovozce, společnosti RWE Transgas, Martin Chalupský.

Ruská státní společnost Gazprom, která od Ukrajinců požaduje pětinásobné zvýšení cen plynu, včera dodávky snížila o 120 miliónů kubíků denně. Právě tolik má nasmlouváno ukrajinský Naftogaz. Dalších 360 miliónů kubíků pak pouštějí Rusové do západní Evropy.

Gazprom uvedl, že si po včerejšku nejspíš Ukrajina nechává část plynu jako "tranzitní" poplatek.

Související