Dámská móda

Sezona jaro/léto 2007 bude ve znamení nekomplikovaného, čistého vzhledu. Jako by otevírala nová cesta v harmonii barev, překvapivém vývoji vzorování a křehké rovnováze mezi snem a realitou. Z retrostylů vítězí lenošivá Riviéra, prosadí se i hollywoodský glamour - extrémní ženskost vždy koření sexappeal. Z cesty kolem světa je z aktuálních trendů cítit sportování u moře, krátké skandinávské léto nebo africké a jihoamerické dobrodružství.
Silueta: Novinkou je jednoduchý střih košilí nebo košilových (plášťových) šatů. Silueta pasové linie je stále podstatná a zdůrazněná páskem. Pásky kožené i textilní, s lakovaným povrchem i četnými nýty) jsou vedle rafinovaně střižených límců největšími hity aktuálního vzhledu. Mezi střihovými detaily najdeme: balonkové rukávy, volány na blůzách. "Postřižiny" (tj. zkrácené verze) zažívají rukávy u blejzrů, halenek a košil, stejně jako kalhoty. Oblibu si zaručeně získá kombinace obepnutých kalhot v různé délce (nebo velmi těsné sukně ke kolenům) s velkorysými střihy pletených svetříků, topů a krátkých blejzrů. Horkým favoritem je také tulipánová sukně, na výsluní zůstávají i rozšířené varianty. Kalhoty (od šortek po legíny) jsou poměrně těsně střižené. Detaily: O slovo se hlásí znovu romantika: jihoamerické a španělské záševky (rýžky) a něžná krajka. Prvky vyznívají subtilněji a klidněji, čas výrazné dekorativnosti je už pasé.
Trendové barvy: bílá v hlavní úloze, zklidňující neutrály a křídová bílá pro umocnění druhé kůže ("bezbarvá"). Pískové odstíny pro městský safari styl, široká škála modrých odstínů (inspirace mořem a nebem), lesk a třpyt temnějších odstínů. Jako akcenty se prosazují rubínová, nostalgická růžová, zlatá. Časté jsou barvy koření, korálová, barva bílé kávy a tabáku.
Materiály a vzory: předloha květin ze zahrad (typ millefleurs - drobný květinový potisk), luk i exotických rájů, grafické tisky. A také kostka, glenček, puntík, žakár. Reliéfní struktury látek, gazové (poloprůhledné) materiály, crashové (mačkané) efekty, plachtovina, pletenina. Mezi trendové látky se řadí: čistý len, len s příměsí viskózy nebo s vlnou.


Pánská móda

Aktuální pánská (někdy i dámská) móda přejímá nečekané detaily z rockerského, surfařského a různých retro stylů - jedná se o takzvaný boarderský styl. Hodí se nejen na relaxační aktivity, ale představují také alternativu pro městské oblečení. Vojenské (koloniální) oblečení se dokonce dostává na bázi univerzálního oblečení (s výjimkou formálního), líbit se budou také vzpomínky na Miami a na velkou módní vlnu z 60. let minulého století. Sezonní definice, čistá klasika, sedí na dámské, ale samozřejmě i na pánské oblečení.
Silueta svrchního oblečení: kratší pláště často alternují sako (vojenské kabátky s patkovými kapsami v khaki či olivové nebo trenčkoty s vázačkou). Velmi trendy jsou rovně střižené bluzony (bikerské typy) s poutky a zádovým sedlem (často mají jemně opraný vzhled). Na výsluní stále zůstávají dvouřadové námořnické tmavě modré kabany, kabátky v jachtařském stylu, zcela nové jsou trekkingové (výrazně sportovní) kabátky. Pro jarní pláště platí nová pravidla - mají bez výjimky velmi krátké a velmi úzké střihy. Módní zůstává mezi letními saky klubový blejzr se zlatými knoflíky a spolu s ním znovu přichází na výsluní temně modrá klasika. Bývá projmutý, polopodšívkovaný s kratší délkou s dvouřadovým zapínáním. Vedle modré se nosí pískové tóny, opraná zelená a pochopitelně bílá ve všech podobách.
Materiály a vzory: plachtovina, tvil, hladké a lesklé nylonové směsi, bavlna se strukturálním vzhledem. Velkým hitem jsou superlehké materiály (s vyšším podílem streče), i mačkané tkaniny. Velmi módní jsou kamuflážové (maskáčové) tisky, motivy džungle, grafické vzory, proužky. Všechny materiály mají často vybledlý vzhled.
Barvy: neutrální a decentní přírodní odstíny - khaki, olivová, tmelová, krémová, čokoládová. Vysoký podíl je bílé a šedé, v létě se přidají chytlavé pastely. Pánská móda se skutečně velmi zajímavě "obarvuje", vedle věčné klasiky černé s bílou (s akcentem doplňující zlaté), se mezi favority objevují svěží zelená (vedle khaki a vyšisované zelené), korálově červená, žlutá, oranžová.


zdroj: ARTFORMA.
Související