Je mladá, krásná a mimořádně úspěšná. Devatenáctiletá Tereza Huříková je největším talentem české cyklistiky za poslední desetiletí a velkou nadějí na olympijský závod cross-country v Pekingu 2008.


hurikova_1_LADY.jpgBikerka z Vimperka má za sebou řadu úspěchů v juniorských kategoriích na horských kolech i na silnici. Přitom to není tak dávno, kdy to vypadalo, že u ní zvítězí běžky. Možná by z ní byla nová Kateřina Neumannová. Však se také se slavnou běžkyní na lyžích zná, bydlí nedaleko od sebe a v zimě se na známé trati okolo šumavského Zadova občas potkají. Huříkovou ale ve třinácti letech uchvátilo kolo a úspěchy jí v sedle udržely nadobro. "Přitahují mě výhry, vítězný pocit," říká sympatická brunetka. Sport už je pro ni droga, nedovede si představit týden lenošení. "Sportem ze sebe dostávám to negativní," potvrzuje Huříková, jež za nastartování kariéry vděčí hlavně rodičům. "Těžce jsem nesla, když mi na výletech všichni ujížděli. Začala jsem brečet a říkala, že už dál nepojedu. Ale nakonec jsem vždycky jela," usmívá se.


Přestože si není úplně jistá, zda se v českých podmínkách dá cyklistikou uživit, svého rozhodnutí zasvětit život kolu rozhodně nelituje. "Jsem sama ze sebe překvapená, jak rychle se zlepšuji," tvrdí. Její slova jsou ambiciózní, ale uvědomělá. "Motivuje mě, že mi to jde. Může to být jenom lepší. Chci si každý rok říct: jsem lepší, než jsem byla loni."


Česká cyklistika skomírá a v Huříkové vidí naději. Měla by být osobností, jakou je Neumannová pro lyžování, Vaidišová pro tenis či Cechlová se Špotákovou pro atletiku. "Nevím, jestli mě rodiče dobře uplácali, nebo jestli lépe trénuji. Není to jenom o talentu. Nemůžete po první medaili dát nos nahoru."


hurikova_2_LADY.jpgV souvislosti s pekingskou olympiádou si rychlého vzestupu nadějné bikerky v poslední době všímají média. Velkou odpovědnost si uvědomuje i vimperská rodačka. "Olympiáda je svátek pro všechny, každý se tam snaží dostat. Už jenom stát na startu pro mě bude vítězství," uvedla Huříková, která se přes svůj mladý věk prosazuje i v konkurenci Světového poháru. Je právem pokládána za možného medailového adepta olympijského závodu.


Sportovní úspěchy jsou pozitivní stránkou obrovské dřiny. Huříková ročně najede okolo 15 tisíc kilometrů, ale na tréninkový dril si nestěžuje. "Začala bych určitě přibírat a byla by ze mě domácí koule. Určitě bych byla víc nešťastná než teď, kdy mám trochu svalnatější stehna a slabší vršek," popisuje. Vrcholový sport jí na kráse určitě neubírá. Naopak: zvolili ji za miss české cyklistiky a sháněl se po ní prestižní pánský časopis Playboy. Odvážné pózování však odmítla.


Když s Huříkovou mluvíte, rychle poznáte, že před sebou nemáte jen talentovanou sportovkyni. Stejně dobře k ní pasují i přívlastky inteligentní, bystrá a cílevědomá. Ale také věčně se sebou nespokojená a nesebevědomá. To u tak úspěšné bikerky překvapí. "Vždycky mám před startem strach, že propadnu. A pak je z toho medaile," směje se bikerka, jež jako momentálně nejslavnější obyvatelka jihočeského Vimperka každoročně rozsvěcuje vánoční strom na náměstí.


Tereza Huříková

Narozena: 19. února 1987
Zaměření: horská a silniční cyklistika
Úspěchy: Juniorská mistryně světa v XC (2005 Livigno, Itálie), mistryně světa v silniční časovce (2004 Verona, Itálie), juniorská vicemistryně světa v časovce jednotlivců (2005 Oberwart, Rakousko)
Stav: svobodná, bez přítele

Související