Češi se převlékají do pomyslného pirátského mundúru rádi. Potvrdila to nedávno ukončená studie firmy Bussines Software Alliance, jež se zabývá průzkumem nelegálního softwaru. Tuzemští piráti za loňský rok způsobili výrobcům různorodých počítačových aplikací ztrátu za 2, 5 miliardy korun.

 

Z druhé strany je nutno dodat, že zatímco v roce 1994 činil podíl nelegálního softwaru v Česku neuvěřitelných 66 procent, dnes je to „pouze“ 39 procent. S tímto číslem jsme na uspokojivém 10. místě v hodnocení států Evropské unie, což nás řadí spíše do společnosti zemí, jež míří k „čistotě“. Jen pro zajímavost – celou tabulku vedou Dánové, s podílem 25 procent, na pirátském chvostu se krčí „provaření“ Bulhaři, u kterých svítí astronomická procentová číslovka „69“.

 

 

Stahuj, jsou toho všude mraky!

 

Je potřeba připomenout, že výše zmíněné údaje se týkají pouze programového vybavení – tedy například počítačových her, antivirů nebo grafického softwaru. Nejsou do nich započítány nejvíce stahované položky, jimiž jsou jednoznačně hudební alba a filmy.

 

Třeba právě nelegálně stažené filmy způsobily distributorům velmi podobnou ztrátu, jako pirátské kopie počítačových aplikací výrobcům softwaru, tedy 2, 5 miliardy korun. Hudební frakce je na tom v podstatě stejně. „Naše album si koupilo 7 tisíc lidí, ale načerno z internetu si jej stáhlo už přes 30 tisíc,“ řekl nedávno serveru Pubweb Mike Trafik z hip-hopové kapely PSH. I jeho slova přesně dokumentují, že porušování autorských práv je v Čechách naprosto normální.

 

Ono totiž vůbec není složité stáhnout nějaký film, hudbu nebo program. Například velkolepě očekávaný operační systém Windows Vista byl na různých serverech ke stažení dříve, než se vůbec dostal do Čech, a podobné je to s filmovými či herními novinkami.

 

Lidé sdílí nelegální soubory buď pomocí P2P (peer-to-peer) systému, nebo je uploadují („natahují“) na určené servery. Odkazy na ně pak poskytují v příslušných, drobet „černočerných“, fórech. Jedno z nich, populární Warforum.cz, za den navštíví přes 50 tisíc uživatelů. Celkem tento server už zaznamenal téměř 30 milionů přihlášení, což plně prokazuje, že „pirátské šílenství“ v Čechách neutuchá. A Warforum rozhodně není v jeho šíření samo.

 

 

is_14107475.jpg

 

 

Za pár her do vězení

 

Jenže nevinné brouzdání široširým světem internetu a následné stahování filmů či hudby může nakonec skončit temným žalářem. Ač zatím česká legislativa netrestá provinilé „zlosyny“ vězením (nejvyšším dosud uděleným trestem je jeden rok za mřížemi, a to je výjimka), vše se může rapidně změnit. Tresty totiž žádají všichni, kdo porušování autorského zákona vidí tuze neradi – a netřeba říkat, že filmový a hudební distributoři, výrobci počítačových her či jiných softwarových programů mají v Evropě velice silnou lobby.

 

Důkazem toho může být fakt, že Evropský parlament nedávno schválil návrh zákona, jenž by měl velmi tvrdě postihovat všechny porušitele autorských práv. Ustanovení předložil jakýsi italský socialista, který by trestal, trestal a trestal. První stupeň – pokuty, jejichž spodní hranice by se pohybovala v řádech stovek tisíc korun a maximum kolem devíti milionů, druhý stupeň – drsný soud a několikaleté vězení.

 

Zda zákon projde, není zatím jasné, ale někteří europoslanci už dali najevo tvrdý nesouhlas. „Klidně by se mohlo stát, že kvůli pár vypáleným hrám půjde za mříže teenager. Absurdní,“ okomentoval přísný návrh italského představitele David Hammerstein Mintz, španělský člen Evropského parlamentu.

 

Pokud ale bude zákon schválen, přístup k pirátům, porušujícím autorská práva, se rapidně změní – z benevolentního trestání, v podobě napomenutí či symbolických pokut, na opravdové „pálení čarodějnic“. Jak kdysi řekl počítačový magnát Bill Gates: „Mé bohatství je sice obrovské, ale každá nelegální kopie Windows mi tolik cuchá nervy, že za chvíli bych mohl dostat infarkt, a všechny ty peníze by mi byly k ničemu. Proto musíme bojovat. Tvrdě bojovat.“ A na čí straně jste vy?

 

Autor studuje VOŠ publicistiky, foto: ISIFA