Irena KočíIrena Kočí nastoupila po bývalém sociálním demokratovi Michalu Pohankovi, který se mandátu minulý čtvrtek vzdal. Jeho odchod znamená určité oslabení vládní koalice. ČSSD si naopak polepšila, neboť Kočí bude podle svého vyjádření poslaneckému klubu sociálních demokratů věrná.

ČSSD má nyní v klubu 71 z celkového počtu 200 poslanců a spolu s 26 komunisty dá dohromady 97 opozičních hlasů. O hlas méně dají dohromady ve svých frakcích strany vládní koalice (ODS 79, KDU-ČSL 13, SZ čtyři), neboť mimo kluby mají občanští demokraté a zelení po dvou poslancích. Zbývající tři nezařazení jsou bývalí členové ČSSD. Právě na jejich pomoc se vláda spoléhala při prosazování svých záměrů.

Pohankova spolupráce s vládní koalicí začala po předloňských volbách do sněmovny, které skončily remízou 100:100. Spolu s dalším tehdejším sociálním demokratem Milošem Melčákem misku vah převážil ve prospěch koaliční vlády Mirka Topolánka (ODS).

S lídry trojkoalice uzavřeli dohodu o toleranci. Pohanka ze strany vystoupil, Melčáka ČSSD vyloučila. Letos vládní koalici začali pomáhat ještě další bývalí sociální demokraté Petr Wolf a občas i Evžen Snítilý.

Nepřehlédněte:

Vláda se naopak nemůže spolehnout na své rebelující poslance, kteří se rozkmotřili se svými kluby. Jsou jimi Olga Zubová a Věra Jakubková ze Strany zelených a Juraj Raninec a Jan Schwippel z ODS. Na tento seznam "nespolehlivých" patří ještě další občanský demokrat Vlastimil Tlustý, který na rozdíl od svých kolegů členem klubu ODS zůstal.

Třiapadesátiletá Kočí je členkou jihomoravského zastupitelstva a ředitelkou Domova s pečovatelskou službou v Moravském Krumlově. Ve sněmovně by se proto chtěla věnovat zejména sociální sféře a prosazovat zvýšení důchodů.