Dráhy podstatně zdraží jízdné

České dráhy přichystaly s novým jízdním řádem pravidelným cestujícím nemilé překvapení. Po čtyřech letech jim zdraží jízdné.
Vyplývá to z tištěných jízdních řádů pro příští rok, které jsou již na některých nádražích v prodeji. "Průměrné zdražení činí zhruba dvě procenta," vysvětluje Tomáš Čech z odboru osobní dopravy Českých drah.
Nejvíce se zvyšují ceny zákaznických a zpátečních jízdenek. V některých případech o dvanáct až třináct procent. Například trasa z Plzně do Pardubic zdraží ze 154 korun na 175. Na druhou stranu na stejné trase dráhy umožní cestovat za 140 korun. To v případě, že cestující mají věrnostní In-kartu a pořídí si jízdenku eLišku na internetu.
Zpáteční jízdné, které jako slevu využívají náhodní zákazníci, zdraží podobně jako zákaznické jízdné pro majitele věrnostních karet.


Ostatní jízdné a síťové, například týdenní nebo měsíční jízdenky, zůstávají stejně drahé jako dosud. Cenu nezměnila ani další sleva, Kilometrická banka. Za předplacených dva tisíce kilometrů bude železnice vybírat i po celý příští rok 1400 korun.
Zdražení zákaznických a zpátečních jízdenek se dotkne asi pětiny ze všech zhruba 180 miliónů za rok prodaných dokladů.
Tento krok souvisí s podnikatelským plánem Českých drah, jejichž vedení počítá se zvýšením tržeb v osobní dopravě a růstem cen energií nebo postupnou modernizací vozů.
Pro majitele In-karet mají dráhy i dobrou zprávu. Místenky na vlaky kategorie SuperCity, kam patří i Pendolino a v novém jízdním řádu přibudou v této třídě spoje do Vídně a Bratislavy, nebudou stát dvě stě korun, ale jen 86 korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru