Hrad Karlštejn je v tomto vánočním období otevřen opět veřejnosti, a to až do 6. ledna nového roku 2008 vždy od 9:00 do 15:00 hodin. Ve dnech 30., 31. prosince a 1. ledna bude každá prohlídka začínat vystoupením pražských pozounérů s ukázkami živé hudby. Na návštěvníky hradu čekají vánočně vyzdobené prohlídky 1. návštěvního okruhu, nádvoří a areálu hradní studně. V muzeu pod hradem jsou vystaveny unikátní betlémy.

Na Silvestra přichází kolem tisícovky návštěvníků

Karlstejn_nadvori.jpgStejně jako posledních 20 let bude i letos kastelán hradu Karlštejn Jaromír Kubů na Silvestra pracovat. Gotický hrad založený v roce 1348 českým králem a římským císařem Karlem IV. je totiž pro návštěvníky otevřen také poslední den v roce. "Ráno se normálně s průvodci v půl deváté sejdeme v práci a naplánujeme prohlídky s ohledem na to, jaké máme objednané skupiny podle jazyků, a stanovíme propustnost tak, aby osm průvodců bylo schopno provádět do 15:00 každých deset minut jednu skupinu," řekl novinářům Kubů. Očekává, že na hrad přijde v tento den kolem tisíce návštěvníků, fungovat bude občerstvení i prodej suvenýrů.

Pro některé lidi se návštěva Karlštejna stala již silvestrovskou tradicí. Už dvě desítky let dorazí na hrad vždy 31. prosince parta lidí středního věku z okolí Prahy, která si na lavičce pod lípou na nádvoří rozloží přinesené domácí jídlo, řízky se salátem či tlačenku, a společně hodují. "Vyhlížím je už od 12 hodin, přestože se vlastně ani neznáme, společně si připijeme a pokaždé uděláme fotku, to už k tomu dni každoročně patří," uvedl Kubů.

Práce pro čtyřiapadesátiletého kastelána však s odchodem posledního zájemce o prohlídku neskončí. "Odpoledne se naplno rozjede taková ta byrokratická administrativa, protože vzhledem k tomu, že končí kalendářní rok, musíme z počítačů vyjet statistiky za den, měsíc a rok," uvedl kastelán s tím, že s touto prací včetně příprav na novoroční prohlídky skončí někdy v čase večeře. Teprve potom se začne věnovat oslavám příchodu nového roku, ale ráno 1. ledna už musí být zase v práci. Pokud sněží, musí být navíc připraven se svým malotraktorem a upravovat přístupové cesty na nádvoří. Oslavy konce roku nemohou přehnat ani průvodci, kteří stráví stejně jako kastelán Nový rok na hradě.

Související