V africké Keni došlo ke konci prosince po ohlášení výsledků prezidentských voleb, jejichž výsledky považuje opozice za zfalšované, k etnickému násilí a k výraznému zhoršení bezpečnostní situace. Přesto v sobotu 5. ledna odletí do Keni letadlo s českými turisty. Spoj vypraví tři cestovní kanceláře, Firo-tour, Čedok a Eso travel. Dle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury bude letadlo zaplněno ze dvou třetin, neboť část rekreantů se rozhodla zájezd do Keni vyměnit za jiný.

Do Keni míří v zimě stovky Čechů

Kena.jpgDo Keni míří každou zimu stovky českých turistů, neboť sem na objednávku cestovních kanceláří létají přímé charterové lety z Prahy. Ty byly poprvé vypraveny v zimě 2005/2006. První letadlo této zimy odlétlo 25. prosince, v Keni je nyní zhruba 180 českých turistů, další lety mají následovat v desetidenních intervalech. Podle Okamury nejsou násilím na západě země turisté hroženi, neboť dovolenou tráví na východním pobřeží. To potvrdil i Tomáš Brejcha, mluvčí Čedoku, který má v Keni největší skupinu. "Riziková místa jsou 1000 až 2000 kilometrů od místa pobytu našich klientů," řekl.

Ministerstvo zahraničních věcí nabádá turisty k opatrnosti

Vzhledem k výraznému zhoršení bezpečnostní situace v Nairobi, Kisuku, Eldoretu a dalších větších městech v Keni varuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR občany, kteří chtějí vycestovat do této země před možným nebezpečím. Tisková mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová uvedla, že by se turisté měli vyhýbat větším veřejným shromážděním a případným vycházkám z ubytovacích zařízení po setmění. Připustila, že na keňském pobřeží by měla být bezpečnost turistů zajištěna. "V případě, že turisté přiletí do přístavu Mombasa, tak dokonce je po příletu doprovázejí policejní eskorty do středisek a letovisek," dodala mluvčí. Pokud by MZV vydalo varování před cestou do Keni, musely by se CK s klienty domluvit na alternativě nebo jim vrátit peníze.

Někteří zahraniční operátoři se však rozhodli své lety do Keni dočasně zrušit, například německá cestovní kancelář TUI i francouzské společnosti Nouvelles Frontieres a Kuoni France. Od voleb minulý čtvrtek si násilí v Keni vyžádalo přes 300 obětí. Podle údajů Červeného kříže muselo 100.000 lidí opustit své domovy.

Související